Stránky

3/29/2020

Jarní věneček z břízy přímo od matky Přírody

Ahojky všichni!

Začíná období zdobení domů jarní výzdobou, čímž vyženeme zimu a přivoláme jaro do domu.
Spousta lidí si kupuje věnce na stůl či na dveře, které jsou vytvořené z proutí a nastříkané na různá barevná provedení. Já osobně jsem větší zastánce přírodního materiálu a nevyhazování zbytečných peněz, proto jsem se rozhodla, že Vám dnes ukážu, jak si vytvořit takový přírodní věneček doma (nebo spíše přímo venku v přírodě, ať neděláme doma zbytečný nepořádek 😄). Věneček Vás nebude stát nic víc, než jen procházku do přírody a asi 15 minut Vašeho času.
Větší věnec, kterému chybí konečná úprava
Budete potřebovat:
  • najít břízu 😁 (pod břízou sesbírejte co nejvíce tenkých, dlouhých větviček, berte ty, co jsou ohebné, čerstvé, většinou bývají takové načervenalé)

Postup:
Krok 1
Vezměte si jednu větvičku, která je dostatečně dlouhá. Větvičku stočte do kolečka a její konce obmotejte po směru kolečku dohromady. Tímto si vytvoříte základ (korpus) věnečku. Dobře se rozmyslete, jaký průměr věnečku chcete mít, později to již nepůjde změnit.

Krok 2
Nyní vezměte 2 větvičky a přiložte je konci k okraji Vašeho věnečku. Tyto konce si přidržte společně s věnečkem nedominantní rukou (pokud jste praváci, tak levou - zkrátka tou, kterou nepracujete, nepíšete). Druhé (tenčí) konce začněte po obvodu obmotávat po celém obvodu věnečku. To, že teď bude vše trčet vůbec nevadí.

Takto pokračujte, dokud nebude věneček dostatečně široký nebo dokud Vám nedojdou větvičky 😄.
Dejte si jen pozor na to, kde přikládáte široké konce větviček. Rozhodně je nepřikládejte stále na stejné místo, pak by se Vám totiž mohlo stát, že věneček na jedné straně bude moc široký a na druhé straně moc tenký.

Krok 3
Jakmile máte věneček dostatečně široký přichází na řadu konečná úprava. Trčící konce větviček zastrkejte za větvičky pod nimi různě okolo.


Věneček můžete nějak krásně nazdobit, přivázat na něj mašličku atd. Věneček si můžete každý rok vytvořit nový nebo ho používat stále dokola, nic se mu nestane (akorát trochu seschne).

Tip!
Pokud máte domácího mazlíčka hlodavce, tak mu věneček můžete udělat v malé verzi jako hračku/jídlo. Já mám doma králíčka a věneček vydržel v kleci viset 2 týdny, dokud ho úplně nerozkousala na půlku. Jinak jelikož jsou větvičky tenké, králíček pouze neokusuje kůru, ale papá rovnou celé větvičky, takže v kleci nepořádek nebude 😉


A jen tak mimochodem, bříza není jediná, ze které se dají udělat krásné věnečky 😉😁
Kupříkladu já při motání břízových věnečků vyrobila jeden i ze suché trávy 😂

Přeji příjemné jarní tvoření!
Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

3/15/2020

Tipy pro začínající zahrádkáře aneb Začínáme s pěstováním doma - levně!

Ahojky všichni!

V obchodech již začalo období zahrádkářské sezóny, a tak je nejvyšší čas na to, abychom si o tom zahradničení něco pověděli, abyste zbytečně nekupovali zajíce v pytli.

Většina lidí si myslí, že je zahradničení drahý a čas beroucí koníček. Ve skutečnosti je pravda, že zahradničení zabere spoustu času a úsilí, ale jakmile se do toho dostanete a uvidíte (lépe rovnou ochutnáte) svoji první úrodu, budete se na to dívat úplně jinak.

Musím uznat, že zahradničení opravdu může být drahé, ale jen v případech, že musíte mít na zahrádce naprosto všechno a musíte si svoji práci ve všem ulehčit...
Dnes mám pro Vás 3 hlavní body, kterými byste se jako začínající zahrádkáři měli řídit a také pár tipů na to, jak začít s pěstováním sazeniček již u Vás doma za naprosto minimální náklady.

Bod 1. - Nenakupujte hlouposti!

Rozhodně se nenechejte zlákat marketingovými tahy a nekupujte v obchodech vše co potkáte. Pokud nejste koloniální zahrádkář (myslím tím zahrádkáře, který prodává přímo předpěstované sazeničky) nebo někdo, kdo má zahradu velkou jako fotbalové hřiště, tak něco jako sadbovače rozhodně nebudete potřebovat. Sadbovače a podobné plastové nádoby jsou velká lákadla pro začínající zahrádkáře. Vypadají moc hezky, mají kolikrát i víčko (jakoby mini skleníček/pařeniště), ale zaplatíte za ně obrovské peníze. Nutno dodat, že sadbovače většinou vydrží jen jednu, maximálně 2 sezóny.
Tip!
Pokud chcete mít minipařenišťátko doma, použijte 2 větší vaničky od masa (do jedné zasejte semínka a druhou ji přikryjte (přiklopte) nebo na květináče kupříkladu můžete postavit uřezané vršky pet lahví.

Spousta začínajících zahrádkářů si také do své zahrádky nakoupí X různých druhů exotických/méně pěstovaných plodin, a pak se diví, že jim nerostou/neplodí/zahynou. Pokud jste začínající zahrádkář, velmi doporučuji neexperimentovat hned ze začátku s takovými druhy. Začněte pěkně od toho co znáte, od toho, co je dobře dostupné a od toho, co je nenáročné na pěstování (salát, ředkvičky,...)

Bod 2. - Zbytečně nevyhazuj co nemusíš!

Jak už bylo zmíněno v předchozím bodu, sadbovače je hloupost kupovat, jenže teď si můžete říct, čím je tedy nahradit? Možností se nabízí hned spousta, což Vám o něco níž hned ukážu.
Ještě než se dostaneme k nádobám na pěstování, musím v tomto bodu zmínit i to, že jako zahrádkář je naprostá hloupost vyhazovat zbytky z kuchyně. Z těchto zbytků lze totiž vytvořit velmi kvalitní a potřebný kompost. Navíc, pokud chcete trochu experimentovat a stejně jako já máte zahrádku daleko od místě bydliště, můžete některé zbytky zkusit znovu zasadit (přečtěte si můj článek o tzv. regrowingu, kde popisuji jak na to - odkaz zde).

Bod 3. - Ptej se, zjišťuj a nevzdávej se

Žádný učený z nebe nespadl, a tak se může stát, že se Vám nepovede nejlíp hned na první pokus. Je naprosto normální, že Vám něco nejde nebo něco nevíte, proto se nebojte zeptat někoho zkušenějšího nebo vyhledejte pomoc v odborných knihách, článcích na internetu, časopisech atd.
Do kategorie "ptej se" se však dá zařadit i to, že se nějakého zahrádkáře zeptáte, zdali by Vám nedaroval nějakou sazeničku, semínka, řízky apod.

Sazenička bazalky (zakořeněný stonek)


No a teď se na malý moment vrátíme k bodu číslo 2. Zde máte ode mě seznam věcí, které jsou podle mého názoru zbytečné nakupovat v obchodech, protože je velmi snadno naleznete doma mezi věcmi na vyhození. (Hrozně se mi při zahradničení líbí ta myšlenka dát věcem ještě další šanci na delší život😊)

1. Sadbovače, nádoby na sazeničky/rostliny🌱🌿

Jak už jsem říkala, naprostá zbytečnost, zvlášť, když v každé domácnosti naleznete obrovskou spoustu věcí, čím se dají jednoduše nahradit.

Kupříkladu:
  • plastové kelímky od jogurtů
  • jednorázové kelímky od kávy (z automatů)
  • misky/krabičky (od pomazánek, salátů, zmrzliny, apod.)
  • skleničky (od jogurtů, zavařené zeleniny, pomazánek, apod.) - vhodné pro zakořenění rostlinek (nalijete do nich vodu a čekáte, kdy Vám rostlinka zakoření - ve skleničce se růst lépe kontroluje)
  • plata od vajíček/skořápky od vajíček
  • noviny (existuje návod na složení "květináče")
  • ruličky od toaletního papíru
  • dřevěné bedýnky od ovoce (mandarinky, jahody, apod.) - vystelte je pevným igelitem, aby voda nepoškodila dřevo
  • pevné igelitové sáčky (menší pytle)
  • ...

 

2. Některé zahradnické náčiní a další pomůcky (vychytávky)

Kdysi jsme také nakupovali různé hlouposti, které ve výsledku měly méně užitku než investice do nich vložená. Největší hloupostí byly zřejmě takové ty umělé stahovací pásky na přivazování rostlin (kupříkladu, když chcete přivázat rajče k tyčce). Tyto proužky vydržely asi jen 2 sezóny (některé jen 1) a v 1 balení jich stejně byl nedostatek k tomu, abychom přivázaly rajčata i papriky. Přišlo mi to hrozně nepraktické, drahé, neefektivní...
Abyste se zbytečným nevhodným investicím vyhnuli obloukem, přináším pár tipů, co doma rozhodně nevyhazovat:

  • rozprašovače (čističe na skla, spreje na vlasy, apod.) - stačí je řádně vymýt jarovou vodou a nemusíte kupovat žádné speciální rozprašovače na rosení rostlinek zvlášť

  • pikýrovací (neboli přepichovací) kolík - naprosto stejně Vám poslouží nějaký klacek, který zaříznete pomocí nože do požadované délky a tvaru (ušetříte sice jen pár kaček, ale i to se počítá!) nebo využijte staré jídelní hůlky

  • lopatka na hlínu - spousta lidí má jen domácí okenní/balkónové zahrádky a přesto si k pytli hlíny koupí i lopatku na její nabírání do květináčů. Můj tip zde zní: Pokud potřebujete nabrat hlínu do většího květináče, použijte na její nabírání malý květináč. Pokud nabíráte hlínu do menších květináčků, přesazujete, atd. lopatka je zde zbytečně velká. Já osobně používám jídelní lžíci nebo kávovou lžičku (podle velikosti květináče), velmi dobře se mi to osvědčilo na nabírání hlíny u přesazování sazeniček. Pokud však opravdu lpíte na tom mít lopatku, zkuste si ji vyrobit z obyčejné pet lahve či z plastových kanystrů (návodů na internetu je nespočet). 


3. Některá semena rostlin/sazenice🌻🌱

Asi před 3 lety byl obří boom, kdy lidi začali bláznit kvůli medvědímu česneku. Doma jsem nad tím jen nevěřícně kroutila hlavou a při návštěvě zahradnických výstav, kde 1 malou sazeničku medvědího česneku prodávali i za 60 a více korun, jsem myslela, že je to jen špatný sen. Když totiž jezdím na návštěvu na Slovácko, medvědí česnek zde roste jako plevel a to v takovém množství, že za pouhé 2 minuty byste byli schopni natrhat celou nůši.
Pokud někdy budete stát v obchodě se zahradnickými potřebami u regálu se semeny, dobře se rozmyslete, zda danou rostlinu nelze získat i jiným způsobem. Velmi mnoho bylinek lze do zahrady pořídit jen z jedné jediné větvičky (máta, bazalka, rozmarýn,...), ale v některých zahradnických centrech jsou schopni po Vás chtít naprosto přemrštěné ceny.
Některá semínka lze také získat skoro zadarmo, a to přímo v supermarketu, kam chodíte nakupovat. Je pravda, že zde je malé riziko toho, že narazíte na tzv. hybridní rostliny, a tak z Vaší úrody nebude vůbec nic, avšak za zkoušku to stojí. (O hybridech jsem psala již ve článku o regrowingu zde) V obchodě zkrátka nakoupíte na co máte chuť a semínka pak místo do koše dáte do zeminy. Takto lze získat kupříkladu semena paprik (i chilli), okurků (hadovek), rajčat, cukety či dýně, ale i jablek, hrušek či exotických rostlin jako manga, avokáda, kiwi, citrónu, apod.
Papriky (kápie) vypěstované ze semínek z koupené papriky
Sazenička citrónu ve skořápce od vajíčka

Tady bych to pro dnešek zabalila, jelikož vím, že dlouhé články nikdo rád nečte 😄
Příště se pokusím věnovat jarní přírodě 😊

Zahradničení zdar!
Vaše Lenka 💙

3/01/2020

Jak na malou okenní zahrádku za pomoci regrowingu

Ahojky všichni!

Dnes bych Vám chtěla povědět o tom, jak jsem se jednoho krásného dne rozhodla založit si okenní zahrádku, a taky o tom, jak se mi zahrádka stále rozrůstá.
Dnes se budeme bavit o velmi populárním trendu posledních let, o tzv. regrowingu.

Regrowing (z angličtiny) v přesném překladu znamená dorůstající. Do českého překladu se volně překládá jako "znovu vypěstovaný", avšak toto označení je značně nepřesné a hned vysvětlím proč.

Zásadou regrowingu je, že část plodiny, kterou již máte, nějakým způsobem použijete k tomu, abyste vypěstovali novou plodinu stejného druhu. Zde se nám rýsuje odpověď na předchozí zmínku o tom, že termín "znovu vypěstovaný" je značně nepřesný, jelikož znovu vypěstovat můžeme cokoliv i ze semene dané plodiny (např.: Sklidíme semena kopru a příští rok je znovu zasejeme. Takto můžeme pokračovat v nekonečném koloběhu).

Regrowing je poslední dobou čím dál více populární a je velmi výhodný pro ty, kteří nemají vlastní zahrádku, rádi něco pěstují, rádi experimentují, atd.

Jak tedy na regrowing a pořídit si svoji malou okenní zahrádku i u sebe doma?
Velmi jednoduše!

Co budete potřebovat je jen již nějaká ať už koupená či jinak získaná plodina, nějaká nádoba, do které ji zasadíte a samozřejmě nějaká zemina.

Na začátek moje doporučení, co zkusit doma vypěstovat (aneb, co vše jsem doma již zkoušela já):

  • cibuloviny jako cibule, cibule sečka/jarní/lahůdková - podle toho jak jí říkáte vy, všechny tyto názvy označují jednu a tu stejnou cibuli, pór
  • salát
  • petržel (pouze nať)
  • mrkev (také pouze nať)
  • červená řepa (pouze listy)
  • bylinky jako máta, bazalka, rozmarýn,...
Zeleninu můžete prostě a jednoduše ukrojit a rovnou zasadit do zeminy nebo můžete zkusit pěstovat jen ve vodě (zde pozor na to, že musíte pravidelně max. co druhý den měnit vodu, upřímně tento typ moc nedoporučuji, ale jde to). Bylinky musíte nejdříve nechat zakořenit ve vodě a až poté je přesunout do zeminy.
Já osobně jsem si doma vytvořila obrovskou zásobu bazalky. Bazalka je skoro nezmar. Stačí ustřihnout 1 stonek, který odlistíte (necháte jen vrchní 4 lístky), stonek sestřihnete do špičky (zkosený řez) a vložíte do nádoby s vodou (skleničku). Bazalce trvá asi týden než takto krásně zakoření.
Zakořeněná bazalka
U cibulovin potřebujete spodní části (tzn. část s kořeny) o délce asi 3-4 cm. Pokud Vaše cibuloviny zakoupíte bez kořenů, doporučuji nechat je pár dní namočit do nádoby s vodou a nechat je řádně zakořenit.
Pór po 14 dnech od přesazení
Ten stejný pór po dalších 2 týdnech
U kořenové zeleniny naopak potřebujete vrchní části, jelikož zde pěstujete nať a listy. Opět potřebujete kus dlouhý alespoň 3-4 cm. 
Směsice natí petržele a mrkve pěstovaných na talíři ve vodě

Pokud chcete Vaši okenní zahrádku začít pěkně od úplného začátku přímo od semínka, je tu hned spousta možností, co můžete zkusit.
Nyní se odpoutáme od tématu regrowingu a přesuneme se k tomu nepřesnému termínu "znovu vypěstovaný".
Poslední dobou po internetu velice frčí pěstování avokáda z jeho pecky nebo sázení vršku ananasu. Já mám však jiná esa v rukávu, co můžete zkusit zasít a možná u toho i trošku experimentovat.

Tady máte pár věcí, co jsem zkoušela osobně já doma:
  • bird´s eye chilli paprička
  • mango
  • citrón
  • paprika (kápie)
Co lze jistě zkusit jsou okurky, dýně/cukety, rajčata, jahody,... těch možností je nepřeberné množství.

U paprik je postup velice snadný. Rozkrojíte papriku, vydlábnete semínka, dáte je na papírový ubrousek vyschnout a pak je můžete kdykoliv zasít.
Paprikové semeniště
U cizokrajných plodin je to většinou o něco složitější.
U citrónu musíte nejprve semínko oloupat z té tvrdé slupky, poté ho zabalit do papírového ubrousku, který pořádně navlhčíte (prostě to dejte pod proud tekoucí vody a poté jemně vyždímejte) a vložíte buď do dobře těsnící průhledné nádoby (sklenice) nebo jako já do uzavíratelného sáčku. Takto přichystaná semínka necháte v teple klíčit. Semínkům to docela trvá, takže musíte být trpěliví. Po asi 14 dnech se objeví první klíčky, což je náznak toho, že semínko můžete zasít do zeminy.
Měsíc starý citrónek
Velmi podobně je to i u manga. Pecku manga musíte opatrně rozloupnout, abyste se dostali k semenu, které stejným způsobem jako u citrónu před zasetím nejprve necháte naklíčit. Semenům manga to trvá kratší dobu než citrónu, a i již zasetým semenům netrvá moc dlouho, než se z nich stane krásná malá palmička.
Zabalené naklíčené mango
Semena manga s prvním malým klíčkem
Mango po měsíci

POZOR!
U tohoto typu pěstování Vás však musím varovat na jednu věc. Existují plodiny, které se označují jako "hybrid". Pokud kupujete balená semínka v zahradnictví, výrobce Vás na tyto plodiny na obalu vždy upozorní velkým nápisem. Na těchto plodinách není nic špatného nebo horšího, avšak z těchto plodin nejsme schopni získat semena pro další množení. Je tedy možné, že plodinu, kterou si v obchodě koupíte se záměrem, že použijete její semena k množení, nebudete moci použít. Je možné, že semena Vám vyklíčí, avšak rostlina jako taková nikdy nebude plodit. 


Ať už se rozhodnete pro cokoliv, dopřejte svým rostlinkám dostatek vláhy, tepla a sluníčka.

Vzhůru do pěstování!
Vaše Lenka 💙