Stránky

7/19/2020

Jak omezit odpad v domácnosti již při nákupu

Ahojky všichni!

Jsme v době, kdy se hodně mluví o plastech a odpadu, otvírají se bezobalové obchody, řeší se ekologie,...
Všimli jste si někdy, za kolik plastu v obchodě vlastně zaplatíte? Kolik zbytečného odpadu si domů donesete?
Dnes Vám zkusím trošku přiblížit moji politiku myšlení při nakupování v normálních velkých supermarketech a hypermarketech. Zkusíme spolu trošku zapřemýšlet nad tím, co vlastně nakupujeme a za co platíme. Dnes se zkusíme odpadům co nejvíce vyhnout a příště se zaměříme na to, jak odpad ještě znovu využít.


První krok při nakupování je rozhodně uvědomit si, co vše musíte a nemusíte kupovat.
S tímto krokem souvisí krok druhý, a to zjistit si, zda produkt, který chcete koupit neexistuje v přijatelnějším balení. Například naprosto zbytečným odpadem v každé druhé domácnosti jsou plastové kelímky od jogurtů. Já osobně kupuji jogurty pouze ve skleničkách. Jistě, někdo může namítnout, že jsou jogurty ve skleničkách drahé, ale vzhledem k tomu, že cena skleniček se pohybuje okolo 6-8 Kč + cca. 3Kč za víčko, přijde mi, že 10Kč za obsah (tedy samotný jogurt) není zas až tak moc, když si vezmete, že jogurt v plastovém kelímku Vás vyjde na 10-15Kč (záleží na značce a objemu, vzala jsem průměrnou cenu) a máte k němu zbytečný odpad. Navíc skleničky doma můžete využít na spoustu věcí (k tomuto se vrátíme o kousek níže).

Dalším a posledním krokem dnešního rychlo okénka při nakupování je uvědomit si již doma, že si máte sebou vzít z domu tašku. Já osobně tašku taky dost často zapomínám doma, ale v tom případě pak v obchodě kupuji papírovou tašku. Rozhodně se pokuste vyvarovat kupování jednorázových igelitových tašek (jsou hrozně tenké a kolikrát je roztrhnete dřív než vůbec odejdete z obchodu).

I při nakupování v obřích nákupních centech tedy můžete myslet na snížení používání plastů na jedno použití, na svůj dopad na planetu, na snížení množství vyprodukovaného odpadu atd.

Moc, moc prosím, vyhýbejte se takovým těm krabičkovým jídlům (saláty, krájené ovoce apod.). Za prvé jsou jídla zbytečně předražená, a za druhé obsahují obrovské množství zbytečného plastu (např.: miska ve které je salát + mistička se zálivkou + vidlička). Myslím, že není takový problém nosit si sebou v tašce vlastní příbor (nebo alespoň lžičku) a koupit si na svačinu něco, co není ve zbytečném plastovém království a navíc se toho ani nejste schopní najíst 😝.


A na úplný závěr 2 důležité tipy, jak vybírat produkty.

1)Koukejte na obal a zapřemýšlejte, zda lze znovu použít, lze z něj něco vytvořit či je recyklovatelný. Snažte se vybírat produkty v krabičkách (plastových), které lze znovu použít (jako úložný prostor). V plastových krabičkách (které lze znovu použít) můžete koupit spoustu věcí od salátů, přes pomazánky až po zmrzlinu. Stejně tak se snažte vybírat produkty ve sklenicích. Nejen, že sklenice využijete naprosto na cokoliv, také jsou 100% recyklovatelné a navíc vidíte, co kupujete! (na rozdíl od plechovek, papírových sáčků, plastových neprůhledných sáčků atd.) Sklenice můžete použít na zavařování, jako úložný prostor na cokoliv, jako vázu, sklenici na pití, jako nádobu na nakupování v bezobalových obchodech, jako kořenky atd. (využití sklenic je naprosto nespočet).

2)Nekupujte produkty podle ceny (viz příklad s jogurtem ve skleničce).


A nakonec přidám ještě jeden tip, jak se zbavit etiket ze sklenic (aspoň takto to dělám já 😅):
1) Sklenice řádně vymyjte a nechejte je odmočit (alespoň 2h, nejlépe však přes noc).

2) Po odmočení se pokuste odstranit co nejvíce etikety to jen půjde (nejlépe, aby zůstalo na skleničce jen lepidlo bez jakékoliv vrstvy papírové etikety). Klidně si k ruce vezměte nůž na seškrabání.

3) V misce smíchejte jedlou sodu s olejem (je jedno jakým já používám klasiku slunečnicový) ve spíše tužší pastu. Touto pastou pak potřete místo s lepidlem po etiketách a pomocí hrubé houbičky pastou místo vypískujte (jde to krásně, olej ničí odolnost lepidla).

4) Nakonec skleničky pořádně opláchněte v jarové vodě, abyste je odmastili.


To bude pro dnešní rychlo okénko mé politiky nakupování vše. K nakupování se vrátíme zase někdy příště, třeba po prázdninách😉.
vaše Lenka 💙

7/05/2020

TO versus TO - Pantheon X Parthenon

Ahojky všichni!

Dnes jsem si pro Vás připravila záludnost, která se ráda objevuje v křížovkách pod heslem "antický chrám".
Jako někdo, kdo rád cestuje, miluje ruční práce a maturoval z výtvarné výchovy, mi to nedá se k tomuto tématu nevyjádřit, proto jsem pro Vás sepsala pár informací o tom, který chrám je který 😉.

pokusila jsem se o malou kresebnou ilustraci 😅

Pantheon

Pozor na ten pravý originální antický Pantheon! Slovem "Pantheon" je totiž označeno více (nejen) památek po celém světě (např.: Pantheon ve Francii postaven někdy v 18. století)!
Jen pro zajímavost i ČR máme jeden svůj malý Pantheon, a to skalní hrad Vranov v Čechách (Vranov-Pantheon).

Toto slovo zná snad každý (nebo alespoň většina), ale nejsem si jistá, jestli si každý vybaví i onen konkrétní chrám. Dost často se setkávám s tím, že když zmíním slovo "Pantheon" lidé začnou popisovat "Parthenon" 😅.
Pantheon je velice známý antický chrám, který se díky několika rekonstrukcím (v průběhu různých staletí) zachoval až do dnes. Naleznete ho Římě (Itálie) na Piazza della Rotonda.

Pantheon je známý hlavně díky kruhové aule s polokruhovou klenbou v jejím středu je okulus (zkrátka jednoduše řečeno má uprostřed střechy obrovskou díru), který slouží jako přirozený zdroj světla (mějme na paměti, že v antice neměli elektřinu ani moderní prosklené vily a potřebovali do chrámu nějak dostat světlo), díky tomu také není podlaha v chrámu rovná, ale mírně svažitá, aby zajistili odtok případné dešťové vody.
Pantheon je velice významnou památkou hned z několika důvodů. Jedním z nich může být i fakt, že chrám dříve sloužil jako pohřebiště známých osobností (pochovali zde např.: Raffaela Santiho - renesanční malíř a architekt).

Pantheon je volně přístupná památka, tedy neplatí se žádné vstupné. Je to jedna z památek, která je hojně vyhledávána turisty.
V dnešní době je chrám zasvěcen Panně Marii.

Parthenon

Jedná se o trosky (takovou zříceninu 😅) (pro mě asi nejznámějšího) antického chrámu, který byl postaven někdy v 2. polovině 5. století před naším letopočtem.
Tento chrám byl postaven (zasvěcen) pro bohyni Athénu s přívlastkem "parthenos" (důvod názvu chrámu), tedy Athénu panenskou (Ano, Athéna má více přívlastků, zkuste kouknout na Google 😉 mám pocit, že nejvíce známou je Athéna promachos - tedy bohyně války).
Chrám (nebo spíš jeho trosky) se nachází na Akropoli (je její dominantou, v tehdejší době byl chrám vystavěn jako takový výraz moci a bohatství, něco jakoby si miliardář postavil na kopci obrovskou zlacenou vilu) v Athénách (Řecko).
Parthenon je památkou přístupnou turistům (v současné době se již několik let rekonstruuje pod záštitou dotací z EU) a je zapsán na seznamu památek UNESCO.



Doufám, že těchto několik málo informací trochu pomohlo v přehlednosti o tom, který chrám je který.
vaše Lenka 💙