Stránky

5/29/2022

Tipy pro čajomily - Tip 2. - Čaje X nečaje

Čajomilecký tip 2

Čaje X nečaje

Ti co pijí jen pytlíkové "ovocné čaje" ve skutečnosti čaj nikdy nepili. My Češi máme totiž tendenci říct čaj naprosto čemukoliv. Označení ovocný čaj je špatně, jedná se o ovocný výluh, ovšem u bylinných čajů je to dost sporné. Někteří tvrdí, že bylinný čaj je také pouze výluhem, jelikož neobsahuje čajovníkové listy, tudíž nemůže být označen za čaj. Druhý tábor zase tvrdí, že bylinné čaje existovaly již dříve a užívaly se v lékařství. Každopádně pokud se rozhodnete pít jakékoliv herbální čaje (tzv. wellnes čaje) nebo jejich směsi, tak byste se nejprve měli poradit s lékařem!


A když už padla řeč o druzích čaje, tak opravdu nerozlišujeme jen zelený, bílý a červený (černý) čaj. 

Pokud dojdete do čajovny a narazíte na označení "nečaje", většinou se tím myslí právě různé wellnes čaje, které jsou jen z bylin bez čajovníkových listů (tím pádem by neměly obsahovat žádný tein = čajový kofein). Dále sem patří čaje ovocné, které se většinou připravují do hrníčku a po vyluhování se dají všechny části sníst (taková směs většinou obsahuje jablka, jahody, šípky a jiné bobuloviny, květ ibišku atd.). Takovéto nečaje jsou vhodným výběrem v pro děti, které by měly čajový tein vynechat (o tom zase v jiném článku 😉). Vhodné jsou také navečer, neboť díky nepřítomnosti teinu nenabudí.
Někdy se do nečajů řadí i jiné nápoje, které čajovna nabízí, nejčastěji je to pak nápoj zvaný Salep, který se používá spíš jako dezert k čaji. Jedná se totiž o nápoj, který svoji konzistencí připomíná velmi řídký pudink nebo kaši a často se vlastně vůbec nepije, ale jí lžičkou. (Mezi námi, doporučuji ho ochutnat, je to opravdu delikatesa! Tedy ovšem pokud narazíte na čajovnu, kde ho umí správně připravit, neboť příprava Salepa je opravdový oříšek.)
Pozor ovšem na to, že mezi nečaji narazíte i na velice známé názvy, které byste běžně zařadili mezi čaje. Mezi takové patří kupříkladu Maté (připravuje se z cesmíny ne z čajovníku, pozor, obsahuje však velmi vysoký obsah kofeinu!!!) či Rooibos (rostlina rostoucí na jihu Afriky, neobsahuje kofein).

Maté se pije z tykve zvané kalabasa
speciálním brčkem zvaném bombilla

A když už jsem výše naťukla to rozlišování druhů čaje na bílý, zelený a červený... V některých čajovnách se nesetkáte s názvem "černý čaj". My, Evropané a celkově všichni na západě běžně využíváme označení "černý čaj" a označení "červený čaj" je nám cizí. Pravdou však je, že v Asii, a konkrétně se můžeme zaměřit na Čínu, jakožto jednu ze zemí, která patří mezi největší producenty čajů, označení "černý čaj" neznají. Takovéto označení u nich zkrátka neexistuje. Zřejmě došlo někde špatně k překladu a z červené se tak stala černá, kterou používáme do dnes.


Vaše Lenka 💙

5/15/2022

Hračka pro hlodavce - Lapač snů

 Ahojky všichni!

Moje malá chlupatá koule letos slaví své 3. narozeniny, což je důvod k oslavám a k oslavám samozřejmě patří dárky! I když můj králíček je šílený mlsoun a radši by jako dárek dostala jen pytel laskomin, králíčci jsou velmi hraví a potřebují hračky. Proto si dnes společně vytvoříme úplně novou hračku inspirovanou oblíbeným lapačem snů 😉. 

Hračka je vhodná pro menší hlodavce jako králíčky a morčátka 

Materiál:

  • Dřevěný kroužek (ujistěte se, že je vyroben ze dřeva, které mohou zvířátka okousávat a že není ničím lakovaný či mořený)
  • Nůžky
  • Bavlněný provaz (já využila zbytek prádelní šňůry, kterou jsem využívala i na minulou hračku činku- návod zde)
  • Dodatečný materiál (pokud chcete skutečný lapač snů i s tím "pavučinkovým" středem):
    Tenký provázek/vlna + větší jehla, do které provázek vleze + dřevěný korálek či rolnička 
Postup:
Krok 1
Bavlněný provaz si nastříháme na 5 stejně dlouhých kousků dlouhých cca. 25 - 30 cm (pro inspiraci jsem schválně své kousky měřila a mají 28 cm).

Krok 2
Provázky si nyní navážeme jednoduchou smyčkou na dřevěný kroužek (viz foto).
Provázek přeložíme na půl

Smyčku protáhneme kroužkem

Očkem provázku protáhneme jeho konce

Pevně utáhneme

Stejným způsobem navážeme i zbylé provázky


Krok 3
Nyní jeden po druhém budeme provázky rozplétat. K tomuto účelu jsem využila špičatých nůžek, kterými jsem pomalu, ale jistě provázky rozplétala.




Krok 3.5
Pokud chcete, aby byly konce provázku takové "upravenější", použijte tenký hřebínek k jejich rozčesání. Konce můžete zastřihnout.
Vlevo rozčesané, vpravo nerozčesané


Provázky můžete sestřihnout do tvaru jaký chcete

Krok 4
Pokud chcete, kroužek můžete nechat tak jak je, stačí mu jen navázat provázek na zavěšení a je hotovo. Pokud chcete, aby lapač opravdu vypadal jako lapač tak stačí kolečko vyplést provázkem či vlnou.
Jeden konec vlny přivažte mezi provázky a pomocí uzlíků vytvořte základní osnovu (viz foto).

Vlnu obtočte okolo kroužku

Vytvořte uzlík a utáhněte

Takto vytvoříte několik kotvících bodů po obvodu kroužku

Krok 5
Jakmile máte první "řadu" hotovou, nechejte si kus vlny a konec navlečte do jehly (lépe se vám bude manipulovat.

Krok 6 
Pokračujte ve vyplétání kroužku směrem k jeho středu (úplně stejné jako první řada (viz foto).
Stejné jako 1. řada, akorát kotvící je zde vlna
 z předchozí řady a ne dřevěný kroužek

Opět vytvoříte smyčku

A následně uzlík, který utáhnete


Krok 7
Jakmile se dostanete ke středu, sešijte ho k sobě a přidejte doprostřed nějakou ozdobu (v mém případě dřevěný korálek). Vlnu zapošijte a odstřihněte.



Krok 8
Přidejte provázek na zavěšení a dejte vašemu chlupáči, aby zhodnotil vaši práci 😉😊.

Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!
Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se prosím předem autora (tím myslím samozřejmě sebe) a uveďte vždy citaci!
Také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

5/01/2022

Tipy pro čajomily - Tip 1. - Sypané X pytlíkové čaje

 Ahojky všichni!

V dnešním světě pije téměř každý druhý kávu a většinou nezůstává jen u jednoho šálku denně... Pití kávy se tak v dnešním světě považuje za jakousi samozřejmost. Často se tak setkávám s nepochopením druhých, když jim oznámím, že kávu nepiju, protože ji ke svému životu zkrátka nepotřebuji a nehodlám být na í stejně závislá jako oni. (Kupříkladu moji rodiče jsou opravdu na kávě závislí - první věc, kterou matka udělá pro probuzení je, že si jde uvařit hrnek kávy; otec zase potřebuje denně vypít klidně i 3 hrnky kávy, pokud někam jede, tak se počet zvýší klidně až na 6)

Stejně jako já nedokážu ocenit kávu tak, jako tito kávomilci, tak oni zase na oplátku nedokáží ocenit chuť čaje. Často se setkávám s tím, že někdo čaj popisuje jako obarvenou vodu, a když mu náhodou dáte kvalitní čaj, tak řekne, že je hořký či že chutná jako tráva...

Rozhodla jsem se tedy sepsat pár tipů na to, jak si svůj čaj opravdu vychutnat a objevit kouzlo, které v sobě každý jeden šálek ukrývá. Tipy vždy budou krátké, popsané co nejstručněji, aby byly co nejsrozumitelnější.

Tipy, které vám zde budu popisovat jsou body, kterými jsem si před lety musela sama projít, abych také nebyla jednou z těch, kteří nechápou, jak tu "čerstvě posečenou trávu" někdo může pít. Je to vlastně taková moje vlastní cesta za poznáním kouzla čajů. Doufám, že vám tato moje cesta pomůže na vaší vlastní cestě 😊😉

Čajomilecký tip 1

Sypané X pytlíkové čaje

Rozhodně doporučuji kupovat sypané čaje!
Nejen, že jsou sypané čaje mnohem kvalitnější (jsou v nich celé listy → tudíž výsledný nálev má výraznější aroma), ale také  nezanechávají za sebou žádný odpad (jsou biologicky rozložitelné). Navíc se sypané čaje ve většině případů prodávají již ve svých vlastních dózách (většinou kovových), takže si čaj dlouho uchová své aroma. Jako bonus, sypané čaje se ve většině případů dají použít na více nálevů! Kvalitní sypaný čaj má na svém obalu vždy napsáno složení, místo (případně i datum) sběru, kolik nálevů lze připravit z jedné porce čaje, teplotu vody, kterou čaj zaléváte, případně i porcování.


Pokud už musíte koupit pytlíkový čaj, kupujte pyramidové sáčky, kde je více místa pro rozvinují čajových lístků. Snažte se vybírat tak, aby sáčky byly rozložitelné a tvořilo se tak co nejméně zbytečného odpadu.
Pokud hledáte kvalitnější pytlíkový čaj, pak doporučuji značku Ccha. Krabička obsahuje 15 velkých, ručně šitých sáčků. Díky kvalitě čaje si zde však připlatíte. Jedna krabička vás vyjde za 300 až 400 Kč.


Fun fact - do pytlíkových čajů se většinou dává drť, která zbyde po sypaném čaji, takže je to vlastně takový odpad, který by se jinak nevyužil.


Tak dobrou chuť,
Vaše Lenka 💙