Stránky

3/31/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 7 - Japonsko - Omurice

Ahojky všichni!

Dnes se opět vrátíme do japonské kuchyně, což znamená, že opět budeme připravovat pokrm z rýže a pár dalších surovin, mezi které patří i vejce.


Jak už název pokrmu napovídá, dnes budeme dělat omeletu (OMUrice) s rýží 🍚(omuRICE).
Omurice (čte se omuraisu - česky omurajzu) je pokrm ze smažené rýže se zeleninou podávaný s (případně obalený) vaječnou omeletou na vrcholu🍳. Obvykle se omurice polévá kečupem (většinou verze balená v omeletě) nebo se zalévá omáčkou zvanou demi-glase (většinou verze, která je omeletou přikryta.

Já jsem si dnes pro Vás připravila recept na tu verzi omurice, kde je rýže zabalená uvnitř omelety. Tuto verzi jsem si nevybrala jen pro to, že mi přijde jednodušší pro úplné kuchařské začátečníky, ale také proto, že u druhé verze (u které mimo jiné potřebujete mít velmi šikovné a kuchařsky zdatné ruce, protože se ještě teklavá omeleta skládá na třetiny a na vrcholu rýže se po servírování rozřízne) se rýže tvaruje na talíř pomocí speciální formičky (taková kovová lodička - popravdě mi to připomíná starou napařovací žehličku).

Samozřejmě, že ostatně jako každé jídlo, má omurice několik variant příchutí, stylů přípravy, stylů servírování i názvů. Dva výše zmíněné typy jsou nejvíce známé v Japonsku, pokud byste chtěli něco jako omurice na jihu Asie, pak byste nejspíše narazili na alternativu zvanou Nasi goreng pattaya (původem z Malaysie), která je japonské omurice velmi podobná.
Každopádně jen v samotném Japonsku existuje několik stylů Omurice, které se liší podle prefektur/větších měst. (Takový domácí recept řekla bych)

Omurice je sice delší na přípravu, ale zaručuji Vám, že je opravdu velmi výživné (já sama jsem tuto porci nebyla schopná sníst a to běžně jím opravdu velké porce).


Ingredience:
  • mrkev🥕
  • 1 paprika
  • čerstvé žampiony (asi 6)🍄
  • 1 středně velká cibule
  • 1 větší stroužek česneku
  • chilli paprička (nemusíte pokud nemáte rádi)🌶
  • sýr na posypání (je jedno jestli strouhaný či plátkový)
  • asi 1 šálek rýže🍚 (já použila jasmínovou, do které vždy přidávám pár kapek rýžového octa)
  • 2 vejce🥚🥚
  • kečup
  • sůl, pepř
  • olej/máslo na smažení
  • můžete přidat šunkový salám/klobásku


Postup:
Krok 1
Dejte si vařit rýži dle návodu na obalu.

Krok 2
Vejce si rozbijte do misky, přidejte špetku soli a rozšlehejte je.🥚

Krok 3
Rozpalte si pánev, vymažte si ji olejem a vyzkoušejte, jestli je teplota vyhovující (jak na to jsem popisovala v dílu o Tamagoyaki - krok 3).

Krok 4
Vaječnou směs nalijte na pánev. Pánví stále otáčejte dokola, aby se vaječná směs uchytila i na stranách pánve (čím větší vaječný plátek bude, tím lepší). Jakmile vaječná směs již nebude teklavá, pánev sundejte z ohně a nechte chvíli vychladit.🍳
Krok 5
Mezi tím, co se vaječný plátek chladí, přichystejte si nějakou misku (já použila keramickou), kterou si vystelte potravinářskou fólií (fólie zajistí, že se Vám pokrm nepřichytí k misce až ho budete servírovat).
Krok 6
Jakmile bude vaječný plátek trochu vychlazený, sloupněte ho z pánve a vystelte jím připravenou misku.
Krok 7
Zeleninu i žampiony si omyjeme a nakrájíme na větší kousky. Česnek nakrájíme na plátky (bez vnitřního klíčku!), žampiony nakrájíme na čtvrtiny, cibuli na kostičky, mrkev na kolečka/půlkolečka a papriku na kostky. (chilli papričku nakrájejte na drobné kousíčky)

Krok 8
Na rozehřátou pánev si dejte kousek másla/kapku oleje, přidejte česnek, ostatní zeleninu i žampiony a chvíli nechte orestovat.

Krok 9
K směsi na pánvi přidejte špetku soli i pepře a poté přidejte šálek vařené rýže. 

Krok 10
Směs pořádně promíchejte a přidejte k ní asi 2 polévkové lžíce kečupu (ten zajistí, že směs nebude suchá.
Krok 11
Hotovou směs rýže a zeleniny vysypte do připravené misky s vaječným plátkem, lžící ji pořádně utlačte a posypte sýrem. 
Krok 12
Nyní je na čase servírování. Okraje vaječné omelety přehněte přes rýži (tzn. do středu misky) a misku přiklopte talířem obráceným dnem vzhůru. Nyní chytněte talíř i misku a jedním rychlým pohybem to celé překlopte (tzn. talíř bude dole a na něm bude ležet miska překlopená dnem vzhůru.
Teď už stačí jen misku opatrně sundat, sejmout potravinářskou fólii a celou vaši omurice přelít kečupem.

Itadakimasu! 🍴
(Dobrou chuť)

Doufám, že Vám bude chutnat a třeba se i s někým podělíte. Jak jsem psala již v úvodu, toto má být jedna porce, ale zvládla jsem ji sníst jen za pomoci mého bratra 😆

Vaše Lenka 💙

3/17/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 6 - Tapiokový pudink a domácí bubble tea

Ahojky všichni!

Dnes mám pro vás přichystaný recept s čím dál tím více známou a populární tapiokou.

Tapioka se dá sehnat v podobě perel v každé zdravé výživě, a to hned ve 3 různých velikostech, malé, střední a velké. (jinak existuje i tapiokový škrob v prášku)
Tapioka se využívá jako pojivo (místo vajec) do bezlepkových pokrmů. Tapioka je vlastně škrob z kořene Manioku jedlého a nemá žádnou chuť (tapiokové perly chutnají jako byste jedli čiré želatinové kuličky).

Já Vám dnes ukážu jak na velmi oblíbený tapiokový pudink (z malých perliček) a populární bubble tea z velkých perel.
Než se však do receptu pustíme, měla bych (pro rýpaly) upozornit na to, že tapioka nepochází z východní Asie, takže recept na tapiokový pudink popravdě stejně jako tapioka z Asie nepochází, avšak bubble tea je vynálezem z Taiwanu, kde ho pili již v minulém století a to je také důvod, proč jsem oba recepty zařadila do této série.
tapiokový pudink s marakují a kumquatem

Ingredience na pudink🍮:
  • 3 lžíce* malých tapiokových perliček
  • 18 lžic vody
  • 18 lžic mléka 🍼(nejlépe chutná s kokosovým či mandlovým)
  • med/cukr 🍯(ale doporučuji více ten med)
  • ovoce 🍓(je lepší něco kyselkavého🍋 pro zvýraznění chutě, proto jsem použila kombinaci marakuji a kumquatu)
*já používám na odměřování dřevěnou hlubší lžičku, která se vyrovná naší vrchovaté polévkové lžíci

Postup:
Krok 1
Večer si do kastrůlku nasypeme tapiokové perličky, zalijeme je vodou a necháme přes noc nabobtnat.
Nenamočené perličky
Přes noc namočené perličky
Krok 2
Ráno dejte tapioku i s vodou vařit. K této směsi přilijte mléko a asi jednu vrchovatou lžíci medu. Vařte dokud směs rádoby nezhoustne (dokud perličky nebudou průhledné).
Krok 3
Hotový pudink nalijte do připravených skleniček/mističek a nechte vychladnout (mezi vrstvy pudinku můžete přidat ovoce).
Před podáváním ozdobte ovocem. Pudink není vhodný k dlouhému skladování, proto ho spotřebujte hned ten den, co ho děláte.


Bubble tea se k nám dostalo teprve před pár lety a byl to obrovský boom, všude se o tom mluvilo, všechny děti si ho kupovaly ve velkém množství a bylo i několik kauz o tom, kolik barviv a cukrů do tzv. čaje prodejci dávají, proto Vám dnes ukážu jak na pravý bubble tea.
Pro představu, já použila sklenici od mléka o objemu 0,75l
Ingredience na bubble tea🍶:

  • 2 lžíce velkých tapiokových perel
  • 300 ml vody (+ 12 lžic na zalití perel)
  • 300 ml mléka🍼 (nejlépe bude chutnat plnotučné kravské, pro vegany mandlové nebo sójové)
  • 10-15g pravého červeného* čaje (nejlépe sypaný)
  • sirup (já použila datlový) na oslazení 🍯(asi 1 zarovnaná polévková lžíce na sklenici čaje)
*červený čaj je čínský název pro čaj černý

Postup:
Krok 1
Večer si perly nasypte do malého kastrůlku, zalijte vodou a nechejte do rána nabobtnat.

Krok 2
Na druhý den dejte perly vařit, dokud nebudou úplně průhledné a měkké (asi 10-15 minut na mírném plameni).

Krok 3
Z uvařených perel slijte vodu.
Krok 4
Do hrnce nalijte vodu a dejte vařit.

Krok 5
Jakmile je voda vřící, přisypte čaj a nechte minutku vylouhovat.

Krok 6
Do hrnce k čaji přilijte mléko a nechte vylouhovat dokud se směs nezačne vařit.

Krok 7
Do sklenice dejte asi lžíci a půl perel, zalijte je sirupem a nakonec přilijte hotový čaj (přelijte ho přes sítko, abyste se zbavili lístků čaje).
Perličky sice samy o sobě nemají žádnou chuť, ale po pár minutách, co leží na spodu čaje, do sebe absorbují chuť čaje

Podávejte ihned, dokud je čaj teplý!🍶


Dobrou chuť
vaše Lenka 💙



3/03/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 5 - Vietnam - Nem cuõn

Ahojky všichni!

Zdravím Vás u 5. dílu vaření inspirovaného východní Asií. Dnes se podíváme na jídlo, které je velmi populární i u nás a to Nem cuõn neboli jarní závitky.

Nem cuõn (neboli jarní závitky) jsou čerstvé závitky. Vedle těchto závitků existují ještě smažené závitky, ale tyto jarní čerstvé závitky mám poněkud radši.
Jarní závitky s chilli omáčkou
Ingredience na závitky:
  • rýžový papír
  • zelenina i ovoce dle chuti (já běžně používám okurek, papriku, broskev nebo mango, rajče🍅, jarní cibulku,... doporučuji zkusit třeba i klíčky - třeba mungo fazolek🌱, přidat list salátu atd.)
  • rýžové nudle 

Postup:
Krok 1
Nejprve si připravíme rýžové nudle dle návodu🍜 (já mám instantní, které se pouze přelijí vřelou vodou) a necháme je vychladit.

Krok 2
Ovoce i zeleninu si nakrájíme na delší nudličky/proužky.

Krok 3
Připravíme si hluboký talíř nebo misku, do kterého nalijeme vodu. Váš talíř ale musí být dostatečně velký, aby do něj rýžový papír celý vešel!

Krok 4
Nyní začneme blit závitky. Rýžový papír si namočte na pár vteřin do vody (trošku změkne), položte ho na pracovní plochu a do jeho středu dejte 1 porci rýžových nudlí (od oka asi 1/3 vaší dlaně). Na rýžové nudle si položte (vodorovně) proužky vaší zeleniny a ovoce a trochu je nudlemi obalte (aby konce tvrdší zeleniny jako je třeba okurek Váš závitek při balení neprotrhly). A nyní stačí závitek už jen zabalit. Vezměte boční strany a přehněte je doprostřed, poté začněte závitek rolovat směrem od Vás. A první závitek je hotový!
Důležité je, aby se Vám boční strany nerozjely od sebe, stále je proto musíte při balení přidržovat.
Závitky podávejte ihned a nejlépe s nějakou omáčkou na namáčení. Já jsem tyto namáčela do chilli omáčky, na kterou Vám napíšu recept níže.
Pravá Vietnamská omáčka, do které se závitky namáčí se jmenuje Nuoc Cham, avšak já jsem si ji trochu upravila.

Ingredience na chilli omáčku🍲:
  • 2 lžíce rybí omáčky🐟
  • 200 ml vody
  • 2 stroužky česneku
  • půlka malé jarní (lahůdkové) cibulky 
  • 1,5 lžíce třtinového cukru (přiznám se, že já použila nedopatřením datlový sirup a taky to nebylo špatné)
  • 2 lžíce limetkové šťávy🍋
  • pár kapek rýžového octa (asi půl lžičky)
  • pepř (černý)
  • chilli paprička (já použila 1 chilli rawit, kterou normálně používám do všech asijských/zeleninových směsí, které dělám, pozor, je velmi ostrá!)
Postup:
Česnek nakrájejte na tenké plátky (bez vnitřku - takový ten klíček), stejně tak i cibulku nakrájejte na kolečka a papričku na drobné kousíčky. Všechny ingredience (kromě vody) smícháme dohromady, vodou dolijeme, až bude vše řádně zamíchané a cukr rozpuštěný.

Tuto omáčku/zálivku servírujte k závitkům, které si před snědením vždy do omáčky vždy krátce namočte. Omáčka dodá Vašim závitkům úplně jinou chuť a šťávu (nebudou takové suché).


Přeji dobrou chuť 🍴
vaše Lenka 💙