Ahojky všichni!
Po zkušenostech, které jsem nabrala na praxích jsem se rozhodla sepsat pár tipů a rad, kterými se řídit při vymýšlení svačin pro děti (ale samozřejmě nejen pro ně 😉😊). Vím, že je jich na internetu nepřeberné množství, ale malé "opáčko" nikdy neuškodí, protože obezita dětí roste, stejně jako počet dětí s ADHD, se zubními kazy, závislostí na cukru atd.
Než se pustíte do tvoření jídelníčku, mějte na vědomí, že by měl být co nejvíce vyvážený a měl by pokud možno pokaždé obsahovat ovoce či zeleninu! Když říkám, že by měl být vyvážený, tak neříkám, že byste hned museli studovat tabulky s kaloriemi, všechno jídlo si vážit a striktně dodržovat nějakou dietu. Spíše mám na mysli vyvážení "zdravého" s "nezdravým". Avšak mějte na paměti, že i mnoho zdravého může být vlastně nezdravé (jako příklad uvedu olivový olej - ano, je zdravý, ale pouze v malém množství). S ničím se to tedy nesmí úplně přehánět.
I v Anglii se řídí pravidlem, že mají na svačinu 5 věcí - pitíčko (nejčastěji nějaké "fruko"), ovoce (já měla každý den jablko 😅), "hlavní chod" (nejčastěji nějaký sendvič, toust, bageta... zkrátka něco jako náš obložený rohlík 😅), něco slaného (nejčastěji malý pytlíček octových chipsů nebo cibulových kroužků) a sladkou tečku na závěr (nejčastěji nějaká čokoládová tyčinka, oplatek apod.).
Při tvorbě "boxu" (nejčastěji děti nosí svačinky v krabičkách) mějte prosím na mysli, abyste jim nedávali balené věci typu croissant, sušenky, různé buchly a záviny atd. (nebo alespoň ne moc často, jako někteří, kteří tenhle styl svačin nosili do školy každý den, 5 dní v týdnu). Tyto věci mají většinou velké množství cukru a nulovou výživovou hodnotu, tedy ve zkratce, napumpujete dítěti do žil cukr, ale nezasytíte jeho žaludek... Stejně tak doporučuji, abyste dítěti na svačinku raději dali žitný chléb, nebo nějaké celozrnné pečivo, než prokrojený rohlík. Označení "tukové pečivo", mezi které patří právě "tukový rohlík", je světlé pečivo z pšeničné mouky, které má téměř nulovou výživovou hodnotu. Tímto pečivem jen "zaplácáte" žaludek, ale pořádně se nenajíte. Ruce na srdce, kolik zvládnete spořádat krajíců chleba a kolik rohlíků?
V jedné první třídě jsem se setkala s extrémem, který zde použiju jako příklad:
Žák měl ke svačině v krabičce půl krajíce žitného chleba promazaného pomazánkovým máslem a šunkou. V druhé polovině krabičky měl půl jablka, zelené kuličky hroznového vína a mrkvové hranolky.
Tato svačina zabrala na přípravu odhadem 10 minut, je zdravá, barevná a dítě se z ní opravdu nají.
Ve stejné třídě se pak ale našel tento extrém:
Žák si každý den (to znamená 5 dní v kuse!!) nosil krabici, ve které měl 5 Brumíků, Termix, sušenky (Diskito) a nějaké buchty (jeden den croissant, druhý den Honzovy buchty, donut,...).
Žák za svačinovou přestávku stačil tohle všechno sníst. Čas na přípravu této svačiny zabral maximálně minutu. V krabici (tomu už se nedalo ani říct svačinová krabička) za celé 3 týdny, co jsem žákovy svačiny pozorovala, nebyl kousek ovoce či zeleniny. Všechny produkty v jeho jídelníčku byly balené produkty plné cukru bez jakýchkoliv živin. Tento žák měl navíc vyšetření na ADHD, tudíž mu jeho jídelníček v podpoře hyperaktivity pouze pomáhal. Tento stejný žák, který odhadem za stejnou přestávku, jako předchozí žák, stihl zkonzumovat denní příjem cukru téměř pro celou jeho třídu spolužáků, navíc po 2 hodinách hlásil, že má opět hlad... (A to nemluvím o tom, že žák ráno snídal, poté byl půl hodiny v ranní družině, o svačinové přestávce, což je 1. přestávka, už hlásil jako má hlad a poslední 3. přestávku hlásil, že se již těší na oběd, protože má hlad...).
Často se tak může stát, že děti dostanou "nálepku", že mají ADHD naprosto zbytečně, protože za jeho nadbytek energie, kterou prostě potřebuje někde vybít, může právě špatné stravování. Takovýmto dětem říkáme pracovně "nálepkové děti", tedy děti, u kterých víme, že sice mají z PPP (pedagogicko-psychologické poradny) vyšetření na ADHD, avšak v hodinách (většinou, když jsou několik hodin po jídle) se tak vůbec neprojevují.
A tohle je jen jeden z mnoha příkladů toho, jak náš uspěchaný svět vypadá v praxi. Co se bavím s kolegy v praxi, tak si tohoto fenoménu nezdravých "hotovkových" svačin všímají čím dál tím u více žáků, což je docela alarmující zpráva.
Dalším takovým alarmujícím bodem jsou tzv. "zdravé automaty". Vím, že se obsah těchto automatů během let již velmi zlepšil, avšak i tak obsahuje věci, které nálepku "zdravé" dostaly jen kvůli tomu, z jakých surovin jsou vytvořeny. Kupříkladu müsli tyčinky jsou stále považované za něco zdravého, avšak většina z nich obsahuje velké množství cukrů, což zdravé naopak vůbec není. Proto "zdravé" automaty prodávají tak zdravé věci jako jsou právě zmiňované müsli tyčinky nebo slazené a barvené kukuřičné kuličky, mimo jiné "zdravé" dobroty jako například čokoládové kuličky na styl Nesquiku nebo slazené perlivé minerálky v plechovkách...
O věci z automatu je takový zájem, že byl co 3 dny téměř vyprodaný... |
Jen pro představu, tohle je jedna z věcí prodávaná ve "zdravém" automatu s názvem "Super balls". Jedná se o "zeleninové" kuličky. Hmotnost kelímku je pouhých 20 g, cena 24 Kč. (1 g tak vychází na 1,2 Kč) |
Vím, že to zní velmi nepříjemně, když vám teď řeknu, že je lepší si ráno o těch 15 minut dříve přivstat a dítěti nachystat plnohodnotnou svačinu, ale vězte, že za zdraví vašeho dítěte to opravdu stojí! Navíc, pokud se vám nechce svačina chystat ráno (pokud nejste snídaňový typ), pak můžete s klidem svačinu přichystat již večer.
Na závěr vám zde uvedu několik příkladů mých oblíbených potravin (jídel) na svačinu (které se mi ověřili i u mladšího bratra):
- ovesná či chia kaše ve skleničce (připravená den předem)
- onigiri (rýžové plněné koule, recept zde)
- tamagoyaki (vaječná omeleta - miluju vajíčka!, recept zde)
- sendvič z celozrnného pečiva
- zeleninové hranolky s humusem, pečivo
- želé ve skleničce
- ovocný salát
- jarní závitky
Ke sladkému jogurtu, sladké čokoládové kuličky a sladké piškoty. |
Tady asi ani nemám komentáře... Vážně by mě zajímalo, co se honilo hlavou tomu, kdo tuto svačinu chystal... Ano, toustový chleba, marshmallow a 3 lízátka. |
Chlapeček byl pyšný na to, že má k svačině 2 balené croissanty... |