2/17/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 4 - Japonsko - Zmrzlinové mochi a anko pasta

Ahojky všichni!

Zdravím Vás u dalšího dílu vaření inspirovaného východní Asií, konkrétně Japonskem🗾. Dnes se budeme překvapivě věnovat něčemu sladkému a to mochi.
Kagami mochi
Mochi by se daly popsat jako sladké rýžové koláčky s nepřeberným množstvím příchutí od ovocných, přes matcha (japonský práškový vysoce kvalitní zelený čaj) až po daifukumochi (náplní je anko - sladká pasta z červených fazolí, na kterou jsem Vám napsala recept úplně na konec tohoto článku).
Mochi se nejčastěji jí při oslavách Oshogatsu🎌🎇🎆(Nového roku - u nás Silvestr), kdy japonci 🎎používají mochi jako takovou oběť bohům (nevím jak jinak to popsat) a staví je před domácí svatyně jako tzv. Kagami mochi (o tom jsem psala na Silvestra na instagram @lenzden).

Já Vám dnes ukážu jak na zmrzlinové mochi (které jsem mimochodem použila i na fotografii v odkazu), které má stejný základ jako normální mochi, akorát je jeho náplní zmrzlina.

Ingredience:
  • 150g mochiko (rýžová mouka, která se používá na mochi, jelikož je u nás ale dost špatně k sehnání, používám normální rýžovou mouku)
  • 200g cukru krupice/krystal
  • 200ml vody
  • škrob (je jedno jestli kukuřičný nebo bramborový)
  • vaši oblíbenou zmrzlinu 🍦🍨
  • (kdo má rád, může přidat matchu)
Postup:
Krok 1
Mouku, cukr i vodu (popřípadě matchu, pokud chcete mít mochi zelené a takové mírně trpčí) smíchejte dohromady v těsto.

Krok 2
Nyní máte dvě možnosti jak těsto zpracovat. Buď dáte těsto přikryté potravinářskou fólií na několik minut do mikrovlnné trouby nebo připravíte těsto tradičním napařovacím způsobem jako já (nemám mikrovlnku).

Mikrovlnná trouba
Misku s těstem přikrytou potravinářskou fólií dáte do mikrovlnné trouby na 2 minuty při výkonu 600W. Po 2 minutách misku vytáhnete, těsto promícháte a opět vložíte přikryté do mikrovlnné trouby na další minutu.

Napařování
Misku s těstem vložíme do hrnce tak, abychom vytvořili vodní lázeň. (já osobně dávám do hrnce napařovák, na který misku položím) Misku přikryjeme utěrkou a přiklopíme pokličkou, aby pára neunikala a těsto bylo vláčné. Napařujeme na mírném ohni asi 20 minut, pak těsto promícháme a necháme přikryté napařovat asi dalších 5 minut.

Krok 3
Pracovní plochu si posypte škrobem (na posypávání plochy používám sítko).

Krok 4
Hotové těsto si vyklepněte na připravenou plochu a posypte ho škrobem. (těsto by mělo být vychladlé /mírně teplé, ale ne horké)

Krok 5
Těsto vyválejte na placku tlustou asi 4mm. Placku rozkrájejte na čtverce nebo z ní vykrájejte kolečka.

Krok 6
Doprostřed připraveného čtverce/kolečka dejte lžičku/lžíci (záleží na velikosti vaší placky) hluboce zmražené zmrzliny 🍦(já osobně používám domácí ze smetany ke šlehání a matchy nebo z nevařeného pudinku🍨) a náplň (zmrzlinu) těstem důkladně obalte.

Před podáváním doporučuji mochi očistit štětcem od přebytečného škrobu.

Podávejte ihned!

Takový tip na závěr. Musím se přiznat, že jelikož jsem chtěla mít mochi stejně velké a nikdy se mi to od oka nedaří, tak jsem si koupila si mini skleněné mističky (v asijských restauracích v nich většinu dostanete sójovou omáčku), které vystelu potravinářskou fólií a pak do nich natvaruji těsto, přidám zmrzlinu, zabalím a tadá! mám stejně velké rovnoměrné mochi.




Jak jsem Vám psala v úplném úvodu, přidávám Vám sem recept na anko - sladkou pastu z červených fazolí, která se používá jako náplň do daifukumochi.
Nenechte se zmást vzhledem pasty, její chuť Vás docela překvapí
Ingredience:
  • 1 šálek červených fazolí adzuki
  • půl šálku cukru (krystal nebo krupice)
Postup:
Krok 1
Fazolky si přes noc namočte do vody, aby mírně změkly.

Krok 2
Vodu s fazolí slijte, propláchněte je v čisté vodě a dejte je na mírném plameni vařit.
Fazole se musí vařit hodinu, dokud nebudou naprosto měkké. Během vaření je třeba vyměňovat vodu, tudíž, pokud fazole zabarví vodu do červena, vodu slijte, fazole propláchněte a pokračujte ve vaření. (já proplachuji fazole asi 2x-3x)
Krok 3
Uvařené měkké fazole slijte a dejte do mixéru (nebo pokud Vám nevadí, že pasta nebude úplně hladká, tak je můžete jako já rozmačkat vidličkou) a umixujte je na kaši.
Krok 4
Fazolovou kaši (drť) dejte zpět do kastrólku, přisypte cukr a na mírném ohni za stálého míchání vařte. Pasta je hotová během chviličky (cukr se rozpustí, smíchá se s fazolemi a ty získají temně červenou barvu), na její zhotovení stačí max. 5 minut.
Já používám přírodní řepný cukr, který je nahnědlý,
má výbornou chuť a své specifické aroma
Hotová anko pasta


Hotovou pastu lze použit do jakýchkoliv dezertů, kterými můžete třeba překvapit hosty (uznejte sami, že do teď jste rozhodně nepřemýšleli nad tím, smíchat fazole s cukrem).



V příštím díle odcestujeme do jiné země a podíváme se na jejich nejznámější a velice populární jídlo i v našich zemích.

Itadakimasu! 🍴

vaše Lenka 💙

Žádné komentáře:

Okomentovat