5/24/2020

Recyklované pletení z vázacích pásek

Ahojky všichni!

Co jsem doma na "korono-prázdninách" dělám trochu pořádek a prohrabuji se v krabicích s materiálem, který by se dal využít pro tvoření. V jedné z krabic jsem našla obří množství plastových vázacích pásků (používají se na stahování balíků, palet apod.). Těchto vázacích pásků mám stálý přísun, takže jsem si jich odložila několik kousků a od té doby je vyhazovala (nebyl čas je zužitkovat a kdybych si je vždy měla všechny nechat, tak už mám plný byt). Bylo mi líto pásky vyhodit, ale jsou úzké a poměrně krátké, takže se nehodí na žádné extrémně velké projekty, avšak na ty menší naprosto stačí (akorát kvůli jejich šířce je práce o něco delší).

Dnes jsem se rozhodla ukázat Vám jak se z plastových vázacích pásek dá jednoduše "uplést" malá podložka kupříkladu pod hrníček, avšak touto stejnou technikou pletení lze dělat i větší projekty, jako třeba obal na květináč/tužkovník nebo dokonce i celá taška/kabelka.

Budete potřebovat:

  • vázací pásky
  • izolepu
  • nůžky
  • nějakou podložku (buď přímo stůl nebo nějaký kus zbytečného kartonu)
  • kleště (nejsou nutností)

Postup:

Krok 1
Na podložku si těsně vedle sebe naskládejte Vámi vybraný počet vázacích pásek (já použila na podtácek 20). Různě je barevně kombinujte a na podložku pevně přilepte izolepou (zahlaďte izolepu koncem nůžek či nehtem opravdu až ke kraji pásek).

Krok 2
Nyní začneme s vplétáním. Vezměte si jakoukoliv vázací pásku a vpleťte ji kolmo do připravených řad. Vázací pásek musí na obou stranách mít rezervu alespoň 6cm!
Takto vpleťte alespoň 5 prvních řad a poté začněte pásky utahovat k sobě, aby ve výsledném produktu nebyly díry.
Nezapomeňte pásky vplétat cik-cak!


Krok 3
Jakmile budete mít vpletený dostatečný počet pásek (já jich vpletla 10), začneme pásky zaplétat, abychom měli rovné strany, které nebudou píchat a hlavně se celý výsledný výrobek zpevní a bude držet krásně pohromadě.
Začneme s pásky, které jsme teď do osnovy vplétali.
Na konci, kde vpletený pásek nekončí nad, ale pod osnovním páskem, vpletený pásek zohneme a ohyb pořádně zahladíme, aby byl jakoby vyrytý. Konec tohoto pásku zastřihneme zešikma (do špičky) a vpleteme zpět do osnovy ve stejném pořadí jako je (kopírujeme ho).
Tento krok uděláme se všemi vpletenými pásky. Vždy vpleteme jen konec, který končí pod osnovním páskem!
Zohnutí konce vpleteného pásku přes osnovu.
Vpletení konce pásku do osnovy.
Krok 4
Jakmile máme zafixované všechny konce vpletených pásek (alespoň z jedné strany), odlepíme osnovní pásky od podložky.
Nyní zafixujeme konce vpletených pásek, které zbyly, tudíž celé svoje dílo přetočíme vzhůru nohama a uděláme to stejné, jako v předchozím kroku. Nyní nezapomeňte pásek pořádně utáhnout, abyste všechny osnovní pásky stáhli k sobě a neměli ve výsledném díle zbytečné díry.

Hotové zakončené vpletené pásky.
Krok 5
Nyní zafixujeme konce osnovních pásek (ty konce, co byly přilepené izolepou k podložce). Všechny konce zastřihneme zešikma a povytáhneme je tak, aby když je přelomíme přes první vpletený pásek, dosahovali koncem alespoň pod 4. vpletený pásek v řadě.
Opět platí pravidlo, že fixujeme konce na té straně, kde osnovní pásek končí pod vpleteným páskem!
Jakmile budete mít řadu hotovou, přetočte dílo vzhůru nohama a udělejte to stejné se zbylými konci osnovních pásek na této straně.
Zastřižené konce osnovních pásek.
Zakončená polovina osnovních pásek.
Zastřižené konce zbylých osnovních pásek.
Krok 6
Nyní už nám chybí dokončit jen poslední strana osnovních pásek. Zde je velmi důležité, abyste pořádně postahovali k sobě všechny vpletené pásky a při vplétání konců dbali na to, abyste všechny konce utáhli stejně silně, protože jinak by Vám vznikli na výsledném produktu na protější straně schody.
Dokončené 3 strany.
Postahované všechny vpletené pásky k sobě.
Vpletená polovina konečných osnovních pásek.
Finální dokončení - vpletení posledních konců osnovní řady.
A máme hotovo!
Tento čtvereček lze použít třeba jako podtácek pod hrníček nebo prostě nějakou podložku třeba na brýle, abyste je nepokládali přímo na stůl.


Stejným způsobem jako tento čtvereček lze uplést větší věci, klidně i obdélník či dokonce můžete plést do kružnice (obal na květináč/tužkovník).

Přeji hodně štěstí při tvoření a bujnou fantazii!
Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

5/10/2020

Pletení provazu z trávy - Koule pro mazlíčky

Ahojky všichni!

Kdo mě sleduje na instagramu, tak ví, že mám doma jako mazlíčka králíčka jménem Takara (Taki)🐰🐇. Králíčci jsou velmi hraví, ale hračky pro ně jsou naprosto zbytečně předražené. Dnes Vám ukážu, jak svému mazlíčkovi můžete vytvořit hračku, která ve zverimexu stojí okolo 40-60 Kč úplně zadarmo.

Budete potřebovat:


  • nasekanou delší trávu

Postup:

Krok 1
Čerstvě nasekanou trávu nejlépe propláchněte pod proudem vody. Tento krok píšu jen pro jistotu, pokud byste náhodou trhali trávu na veřejných místech, kde hrozí riziko, že po této trávě běhala jiná zvířata. Pokud berete trávu třeba u sebe na zahrádce a jste si jistí, nemusíte tento krok dělat.

Krok 2
Trávu rozložte na nějakou mřížku, sušící rám, zkrátka něco prodyšného a dejte usušit. Nedávejte na přímé slunce, spíše do stínu, ale do tepla, aby tráva uschla a neztratila barvu.

Krok 3
Asi za 2-3 dny by měla být tráva dostatečně suchá. Tráva by neměla být úplně suchá (nemělo by to být seno), ale zároveň by neměla být již čerstvá. Na první pohled je tráva suchá a na omak taktéž, ale ne tak, aby se Vám v ruce úplně drolila.

Krok 4
Nyní začnete s pletením travnatého provazu.
Do ruky si vezměte menší hrst stébel trávy, které jsou poskládané jedním směrem.

Asi v polovině jakoby přelomte. Jeden konec stébel držte v levé ruce, druhý v pravé.

Nyní začněte zároveň kroutit oběma rukama ve stejném směru. Travnatý provaz se Vám začne tvořit sám od sebe. Důležité je opravdu kroutit stejným směrem ve stejný okamžik!

Motejte tak dlouho, dokud Vám na každé straně nezbude konec stébel dlouhý jen asi 5cm.
Jakmile se dostanete k tomuto bodu, jednou rukou si podržte Váš dosavadní výtvor a druhou rukou naberte novou hrst stébel. Opět platí, že stébla musí být naskládaná jedním směrem!
Stébla v polovině přiložte k místu, kde momentálně končí poslední otočka Vašeho provazu. Krátké konce prozativního provazu spojte s novými dlouhými konci a pokračujte v motání provazu tak, jak jste to dělali do teď. Pamatujte, že musíte stále motat stejným směrem!


Motejte tak dlouho, dokud Váš provaz nebude dostatečně dlouhý či dokud Vám nedojde tráva.
Provaz ukončíte naprosto jednoduše tak, že konce stébel, se kterými jste motali zauzlujete dohromady. Dělám vždy podle toho jak mi to vyjde jeden či dva suky. Neutahujte úplnou silou, ať stébla nepřetrhnete.

Krok 5
Jakmile máte provaz hotový (je naprosto jedno jakou délku uděláte, já měla jen krátký, asi 45 cm), svažte jeho konce dohromady a zamotejte do koule (prostě a jednoduše provaz zamuchláte stejně jako byste chtěli udělat kuličku z pomačkaného papíru)
Malá travnatá koule na misce z borovicového jehličí

Upozorňuji, že tato činnost je trošku špinavá (tráva drobí), tak si dejte na stůl alespoň noviny nebo něco, aby bylo uklízení snazší.

Ať mazlíčkům chutná!
A za ušetřené peníze můžete koupit něco pro sebe 😉

Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!