10/25/2020

TO versus TO - Inkluze X Integrace

 Ahojky všichni!


Už nějaký ten rok se naše společnost dělí na tábory pro a proti inkluzivnímu vzdělávání, avšak většina lidí ani neví, co to vlastně znamená.

Dnes jsem se proto zaměřila na 2 pojmy, které se vztahují k tomuto tématu a dost je zaměňujeme.

Pojďme si ukázat, proč inkluze a integrace není synonymem, v čem se vlastně liší?



Integrace

  • Začneme tím, co bylo historicky první. Integrace se pojí někdy k 80. létům 20. století.
  • Integrace se volně dá přeložit jako znovuzačlenění. Jde tedy o to, že dítě začleníme do nějakého kolektivu.
  • Problémem této myšlenky je však to, že se zabývá hlavně jen tím začleněním žáka do kolektivu, ale o další věci se již nestará. Žák tedy ve výsledku mívá velká trápení, protože je na něm samotném, aby se kolektivu přizpůsobil.
  • Ve zkratce by se dalo říct, že chceme po žákovi aby za nějaké pomoci vyšplhal na určitou laťku.


Inkluze

  • Pojem inkluze přišel na mysl někdy v 90. letech 20. století.
  • Někdo tvrdí, že se jedná o tzv. "vylepšení" integrace.
  • Inkluze jako taková spočívá v bezprostředním akceptování žáka takového jaký je, jeho speciálních potřeb. Jedná se o nejvyšší stupeň přístupu k žákům s SVP (speciální vzdělávací potřeby). 
  • Při inkluzivním vzdělávání se má realizovat princip spravedlivých vzdělávacích příležitostí.
  • Na rozdíl od integrace se v inkluzivním edukačním procesu nepřizpůsobuje žák prostředí, ale naopak prostředí žákovi.
  • Ve zkratce by se tedy dalo říct, že žákovi neukážeme žádnou laťku, protože nechceme, aby na ni šplhal.



Já vím, že jsem to vzala dost ve zkratce, ale není jednoduché tyto dva pojmy od sebe moc odtrhávat.

Pokud by někoho toto téma zajímalo a chtě by se do hloubku ponořit do studování tohoto tématu, tak mám ještě pár posledních informací:

Vše ve škole se řídí hlavním zákonem (tzv. "školský zákon") č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním vyšším odborném a jiném vzdělávání. (Vzdělávání žáků se SVP se zabývá §16)

V roce 2015 přišel v platnost zákon č. 82/2005 Sb., který pozměňuje znění původního školského zákonu a v něm se uvádí, že s "okamžitou platností" (tím se myslí od následujícího šk. roku) musí základní školy přijmout dítě s postižením do běžné ZŠ. (Spádová škola žáka nemůže odmítnout)

Vyhláška č. 27/2016 Sb. (v pozdější úpravě 270/2017 Sb.) se zbývá přímo vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a nadaných žáků.


To bude pro dnešní složité téma vše. Doufám, že Vám, alespoň trošku pomohlo 😉.


Vaše Lenka 💙

10/11/2020

Vyrábíme! - Hračka (nejen) pro větší hlodavce

 Ahojky všichni!


Vzhledem k tomu, že jsou králíčci extrémně hraví tvorové a ta moje malá chlupatá koule již potřebovala něco nového, jsem se rozhodla pořídit nějakou novou hračku. Ve zverimexem jsem koukala, že není moc velký výběr a na zahraničních webech sice výběr je, ale ceny jsou až moc přemrštěné (což jsou i v našich zverimexech). Dnes Vám proto ukážu jak jednoduše a rychle vyrobit hračku za málo peněz a bez toho, aniž byste byli nějak extrémně zruční 😉.


Na výrobu hračky budete potřebovat:

  • 2 větší dřevěné korálky (pokud neděláte hračku pro hlodavce tak korálky nepotřebujete)
  • bavlněnou prádelní šňůru (bude Vám stačit necelý metr, dejte však pozor, abyste prádelní šňůru zvládli provléknout korálky!)
  • nůžky

Postup výroby:
Krok 1
Naměříme si 3 stejně dlouhé prameny prádelní šňůry.

Krok 2
Všechny 3 prameny prádelní šňůrky provlékněte jedním korálkem a zauzlujte (já je dohromady svázala bavlněným provázkem), aby korálek nemohl sklouznout dolů.
Krok 3
Nyní se pustíme do pletení. Pokud byste pletli copánek ze 3 pramenů, byla by práce rychlejší, avšak výsledné "lano" by bylo moc plastické, proto pleteme stylem "scoubidou" (kdo si pamatuje, jak se pletli bužírky do kulata hmm? 😁).
Pokud neumíte, rychle vysvětlím:
Na prameny se musíte dívat seshora (tzn. rozložíte je na korálek do tvaru hvězdičky). Nyní vezměte jeden pramen a položte ho přes druhý (dělejte úplně na volno tak, aby Vám tam vznikala jakoby očka). Poté vezměte druhý pramen a přeložte ho přes třetí. Nakonec vezměte 3. pramen a provlékněte ho do očka, které vzniklo přeložením prvního pramene přes druhý. Nakonec vezměte všechny 3 prameny zaráz a pevně utáhněte. Takto pokračujete dokud Vaše lano nebude dostatečně dlouhé.

Krok 4
Jakmile je vaše lano dostatečně dlouhé (pokud tvoříte hračku s korálky pro hlodavce, stačí opravdu kousek, asi 10 max. 15cm), navlékněte na všechny 3 prameny druhý korálek a opět zauzlujte.
Zbytky šnůry zastřihněte a konce rozčepyřte.
Hotová hračka (kousátko)
A máte hotovo!
Rychlé a snadné co? 

Doufám, že se Vašim mazlíčkům bude nová hračka líbit!

vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!