1/20/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 2 - Japonsko - Onigiri a nigiri sushi

Ahojky všichni!

V dnešním díle budeme pokračovat v prozkoumávání fastfoodové japonské🗾 kuchyně a dnes se zaměříme na jídlo, které už lze koupit i u nás (v Albertu jsem viděla toto jídlo jako fastfood za 60Kč), a to onigiri🍙.

Onigiri 🍙(anglicky známé jako rice balls) jsou rýžové koule obvykle tvarované do trojúhelníku obaleného v nori (stejně jako tyto emodži pro onigiri🍙). Onigiri mají nespočet různých náplní, ale nejčastěji jsou to samozřejmě ryby🐟.

Já Vám dnes ukážu jak na jednoduché a rychlé onigiri u Vás doma.
Ingredience:
  • Hrnek rýže🍚 (sushi nebo jasmínová)
  • Cokoliv co budete chtít jako náplň (já mám nejraději tuňáka🐟, ale často dělám i se zeleninou či ovocem, když mám nějaké zbytky z vaření)
  • (Pokud máte rádi, můžete přidat černý sezam nebo nori - pravé onigiri jsou obalené nori)
Postup:
Krok 1
Rýži uvařte dle návodu a nechte ji vychladnout🍚.

Krok 2
Ustřihněte si čtvercový kus potravinářské folie a rozložte ji na pracovní stůl. Velkou lžící naberte rýži a dejte ji doprostřed připravené folie (cca jedna vrchovatá jídelní lžíce). 

Krok 3
Rýži vytvarujte na asi 0,5 cm tlustou placku a doprostřed dejte lžičku náplně.
Krok 4
Nyní uchopte všechny 4 rohy folie a zvedněte ji. Rýži přimáčkněte k sobě tak, aby obalila náplň a poté zatočte kuličkou rýže několikrát dokola, aby folie rýži utáhla v pevnou kuličku.
Krok 5
Kuličku rýže vybalte z fólie. Pokud chcete, obtočte ji dokola řasou nori a hned podávejte.


Pokud chcete pravé japonské trojúhelníkové🍙, mám pro Vás malý tip na to, jak je dokonale vytvarovat(v menším provedení, než ve skutečnosti mají v Japonsku), pokud nemáte speciální onigiri formičku (na Wish se dá sehnat okolo 40Kč).
Já trojúhelníkové onigiri dělám pomocí plastového vykrajovátka na perníky ve tvaru srdce. Nabranou rýži ve folii vmáčknu do vykrajovátka, přidám náplň  přikryji další tenkou vrstvou rýže. Aby to byl opravdu trojúhelník, po vytažení z vykrajovátka přidám trochu rýže dospodu (vrchní část srdíčka) a poté přidám plátek nori.
Vypadají podobně ne? 🍙

A pokud Vám zbude rýže, můžete si vytvořit nigiri sushi 🍣. Nigiri sushi je váleček z rýže, který překryjete sirovou rybou🐟. Váleček vytvarujete naprosto jednoduše pomocí potravinářské folie (nebo pomocí speciální formičky, kterou lze sehnat třeba na již zmiňovaném Wishi za pár korun, viděla jsem, že ji mají v malém provedení i v Globusu, ale stojí 100Kč😝). Já osobně ovšem nejím sirové ryby (Alespoň ne u nás, jelikož nevěřím, že jsou čerstvé. Ryby jím velmi hojně na dovolené v Polsku, neboť je to přece jen přímořský stát a já bývám na dovolené v největších přístavech, takže ryby tam a ryby u nás chutnají naprosto jinak.), takže na vrchol rýžového válečku jsem dala opečeného lososa s plátkem manga a surimi tyčinky, které jsem připevnila řasou nori.


Itadakimasu, nebo chcete-li dobrou chuť a příště na Vás bude čekat recept na další velice oblíbené a rychlé japonské jídlo.
vaše Lenka 💙

1/06/2019

Pohoštění ve východo-asijském stylu 1 - Japonsko - okurkové "sushi" a "sushi" se surimi

Ahojky všichni!

Jelikož jsem obrovským milovníkem asijských specialit a docela dost často připravuji asijská jídla, rozhodla jsem se, že Vám sepíšu pár receptů na to, jak si takové pohoštění na asijský způsob udělat i u Vás doma.

V dnešním dílu se zaměříme na japonskou kuchyni a naučím Vás jak na okurkové "sushi" a "sushi" se surimi.

Sushi 🍣 se v poslední době stává velice oblíbeným fastfoodovým jídlem i v naší zemi, i když ne každého zrovna láká dát si sushi se sirovou rybou a někteří dokonce odmítají sushi kvůli nori (mořská řasa, do které se sushi balí), proto mám dnes ukážu jak na okurkové "sushi", které obsahuje jen rýži a zeleninu (popřípadě ovoce), takže si ho jistě oblíbí i běžní čeští strávníci (je vhodné i pro vegetariány).


Recept, který udávám níže je napsaný přesně tak, jak ho dělám já, avšak některé suroviny, které v rolce nemusí nutně být jsem Vám do ingrediencí napsala do závorky, takže pokud je nechcete, v postupu je jednoduše vynechejte.

Ingredience:
na 1 rolku
  • 1 okurka hadovka (doporučuji vybrat nějakou rovnou)
  • půl šálku rýže 🍚(buď můžete použít přímo sushi rýži nebo jako já, rýži jasmínovou, níže Vám vysvětlím, proč používám zrovna tu)
  • zelenina a ovoce dle chuti (nejčastěji používám kombinaci červené papriky a manga nebo broskve)
  • (pro labužníky lze přidat rýžový ocet, sojovou omáčku, wasabi pastu, nakládaný zázvor, černý sezam atd.)
Postup:
Krok 1
Nejprve si připravím rýži dle návodu. (Nepoužívám sáčkovou, rýži před přípravou řádně propláchnu). 

Krok 2 
Na pracovní plochu si připravte makisu (bambusovou rolovací podložku na sushi) (pokud ji nemáte, tak velký talíř či jinou podložku) a na ni natáhněte potravinářskou folii.
Krok 3
Okurku pořádně omyjte, odkrojte její konce a pomocí škrabky ji nakrájejte na tenké dlouhé plátky, které naskládejte jeden vedle druhého na podložku (mírně je překrývejte přes sebe) ve směru rolování (tudíž jakoby směrem od Vás).
Až budete mít podložku zaplněnou, začněte plátky skládat vodorovně (kolmo na ty, co už na podložce máte), ale jen do půlky podložky.
1. vrstva
2. vrstva
Krok 4
Nakrájejte si zeleninu i ovoce na tenké proužky.
Krok 5
Z uvařené rýže slijte vodu. Než začnete rýži porcovat do "sushi", můžete do ní přidat pár kapek rýžového octa (správné sushi má být mírně kyselé) či černý sezam (u tohoto typu "sushi" ho dávám až do rolky).
Krok 6
Na připravené plátky si naporcujte rýži (já dávám porci asi 6-8mm vysokou) asi do necelé poloviny délky podložky.
Krok 7
(Já v tomto kroku posypu rýži černým sezamem.) Na rýži si naskládejte proužky ovoce i zeleniny (asi 4cm od kraje) a můžete přidat i wasabi pastu (v pravém sushi je naporcováno přímo uvnitř).
Krok 8
Nyní zbývá vše jen srolovat. Uchopte podložku a zamotejte vše pevně dohromady. Postupujte po menších kouscích a vždy vše pevně utlačte.

Hotovou rolku (jejíž konce zadělejte potravinářskou folií) dejte vychladit do lednice (asi 2h).
Po vytažení z lednice rolku nakrájejte na asi 2cm široké kousky (potřebujete opravdu ostrý nůž - krájejte i s fólií, kterou odstraníte až z každého kousku zvlášť po nakrájení) a hned servírujte.



Sushi 🍣 je velmi oblíbené jako fastfoodové jídlo i jako drahá delikatesa. Existuje mnoho druhů sushi, což určitě (pokud chodíte do asijských restaurací) víte. Nejčastěji se u nás setkáte s typickými maki sushi či nigiri sushi, v těch luxusnějších restauracích pak i se sashimi sushi, temaki sushi či uramaki sushi. (Já uvádím 5 nejčastějších typů, ale v Japonsku existuje asi okolo 15 druhů sushi - můžete si zkusit vygooglit, japonsky se sushi napíše 寿司)
Jednotlivé rozdíly mezi uvedenými typy jsou následovné:
  • maki sushi - rolka obalená v nori (mořské řase)
  • uramaki sushi - stejné jako maki sushi, avšak nori si přehodí místo s rýží, takže rolka je obalená v rýži a vnitřní náplň je obalena v nori
  • nigiri sushi - váleček z rýže, který je na svém vrcholu překryt syrovou rybou
  • sashimi sushi - pouze na tenko nakrájené plátky syrové ryby
  • temaki sushi - dalo by se říct, že je to to stejné, jako maki sushi, avšak rozdíl je v balení, temaki sushi se nebalí do rolky, ale do tvaru kornoutu


Pokud se Vám nezamlouvá okurkový "obal", přidávám ještě jeden recept na "sushi" bez okurky, do kterého, když přidáte nori, budete mít pravé uramaki.

Ingredience:
  • půl šálku rýže 🍚(buď můžete použít přímo sushi rýži nebo jako já, rýži jasmínovou)
  • 3 surimi tyčinky
  • (pro labužníky lze přidat rýžový ocet, sojovou omáčku, wasabi pastu, nakládaný zázvor, černý sezam, nori atd.)
Postup:
Krok 1
Připravte si rýži.

Krok 2 
Na pracovní plochu si připravte makisu (bambusovou rolovací podložku na sushi) (pokud ji nemáte, tak velký talíř či jinou podložku) a na ni natáhněte potravinářskou folii.
Krok 3
Z uvařené rýže slijte vodu. Než začnete rýži porcovat do Vašeho "sushi", můžete do ní přidat pár kapek rýžového octa (správné sushi má být mírně kyselé) či černý sezam (u tohoto typu "sushi" se rozhodně hodí).
Krok 4
na připravenou podložku si naporcujte rýži (já dávám porci asi 6-8mm vysokou) asi do 1/3 délky podložky.
Krok 5
Na rýži si naskládejte surimi tyčinky a (pokud Vám nevadí) potřete je tenkou vrstvou wasabi pasty. (Pokud máte rádi, doporučuji přidat ještě mango nebo broskev - skvěle to osvěží celou chuť, popřípadě můžete jako první vrstvu na rýži položit plátek nori a budete mít pravé uramaki)
Krok 6
Nyní stačí rolku srolovat. Uchopte podložku a zamotejte vše pevně dohromady. Postupujte po menších kouscích a vždy vše pevně utlačte.

Hotovou rolku (jejíž konce zadělejte potravinářskou folií) dejte vychladit do lednice (asi 2h).
Po vytažení z lednice rolku nakrájejte na asi 2cm široké kousky (krájejte i s fólií, kterou odstraníte až z každého kousku zvlášť po nakrájení) a hned servírujte.



Jak jsem psala již na začátku článku, nejraději mám jasmínovou rýži. Pokud jste ji nikdy neochutnali, tak nevíte o co přicházíte. Jasmínová rýže je pro milovníky asijské kuchyně základ, jelikož je přirozeně velmi lepkavá, takže se dá jíst v pohodě hůlkami🍚. Pokud jste zvyklí na obyčejnou parboiled, pak nevíte o co přicházíte (popravdě, od té doby, co jsem poprvé ochutnala jasmínovou, nechci parboiled už ani vidět). Parboiled rýže je i po uvaření dost tvrdá a má nevýraznou chuť. Rýže jasmínová je zářivě bílá, díky své lepivosti se dá parádně tvarovat i nabírat hůlkami a na rozdíl od sushi rýže není tak drahá. Sushi rýže má skoro stejnou konzistenci jako rýže jasmínová avšak pravá sushi rýže má již kyselou chuť, takže do ní nemusíte přidávat rýžový ocet (pokud nechcete sushi kyselé, tak přidávat nemusíte).

To by pro dnešní díl bylo vše, příště se podíváme na další pochoutky z japonské kuchyně.
Dobrou chuť,
vaše Lenka 💙