7/10/2022

Kresba a malba na textil - Jak přenést vzor na podklad

 Ahojky všichni!

Dnes si povíme něco o tom, jak si připravit naše tričko či cokoliv jiného před tím, než začneme s kresbou či malbou.

Někdy se stane, že se pustíme do kresby či malby úplně spontánně a není třeba žádného předkreslování, avšak ve většině případů je třeba si cílový vzor nějak předkreslit. K tomuto účelu máme hned několik způsobů, jak toho docílit a my si dnes povíme o 5 mnou ozkoušených způsobech. Tyto způsoby můžete ve většině případů použít i k přenosu na jiný podklad než jen textil/látku.


Způsob číslo 1 - Obrázek pod látkou

Obrázek si vložíte pod látku (do trička) a kreslíte/malujete co vidíte, tedy obrázek prosvítá přes látku. Tato technika však funguje nejlépe pouze u bílého textilu a navíc u textilu, který má velmi nízkou gramáž, tedy látka je velmi jemná, průsvitná (nesmí to být kupříkladu těžké pevné plátno, slunečníkovina atd.).


Způsob číslo 2 - Předkreslení obrázku přímo na textil

Pro předkreslení můžete využít 3 vypratelné věci - obyčejnou tužku (pozor, použijte tužku s označením B, tedy měkkou tmavou tuhu, pro školní potřeby je to tužka č. 1), křídu (doporučuji křídu v tužce, která má tenkou linku) či fix na textil (pozor, existuje přímo fix pro předkreslení, který je vypratelný!). Pokud si více věříte, můžete rovnou použít fix či gelovku, ale myslete na to, že linie již nevyperete.
Pokud se rozhodnete pro předkreslení jedním ze 3 vyjmenovaných věcí (tedy tužka, křída, fix), tak myslete na to, že linie budou stále vidět a k jejich odstranění potřebujete látku vyprat, takže nemůžete moc chybovat, aby vaše látka nebyla plná linek a vyznali jste se v nich.
Kdybych si měla vybrat z těchto tří věcí, tak si zřejmě vyberu obyčejnou tužku, která lze poměrně snadno vyprat a na rozdíl od křídy se vám nebude drolit a rozmazávat. S fixem mám zkušenosti od značky Marvy Uchida (japonský výrobce). Musím říct, že fix pro tmavé látky (funguje asi jako zmizík) mě velmi překvapil a pro předkreslování vzoru pro malbu byl super, akorát by někomu asi mohlo vadit, že nevidí stopu přímo, chvíli trvá, než se objeví (asi jako byste malovali savem). Pro předkreslování na světlý textil má výrobce fix hned v několika barvách (tuším, že jsou tři - modrá, fialová a růžová, o více barvách nevím). Já osobně jsem zkoušela modrý fix na bílém saténu a měla jsem co dělat, abych fix vyprala, nějak byl stále vidět... Takže moje rada zní, napřed si opravdu vyzkoušet bokem na nějakém menším kousku či místě, co nebude tolik vidět.

Tohle je speciální fix pro předkreslování vzorů na světlý textil

Stopa fixu by měla být vypratelná, ale zřejmě ne
ze vše druhů látek nebo možná závisí na teplotě
 praní, netuším, ale z bílého saténu se jí nechtělo... 😕


Způsob číslo 3 a 4 - Prosvícení / Promítnutí

Dalším způsobem je využití světla. Při prvním způsobu obrázek vložíte pod látku a překreslujete například na okně (obrázek máte podsvícený světlem za oknem - samozřejmě funguje jen za sluníčka, ne v noci) nebo obrázek máte na tabletu/svítící podložce (tedy podsvícení látky zespodu.
Při druhém způsobu obrázek seshora promítáte na látku a kreslíte tedy to, co vidíte. Problém je tady s tím, že ne každý má doma projektor, za slunečného počasí jde projekce špatně vidět a navíc si budete stále stínit.


Způsob číslo 5 - Obtisknutí obrázku

Můj nejoblíbenější způsob, který nikdy nezklame! Sice vám tato technika zabere asi nejvíce času na přípravu, ale rozhodně stojí za to, pokud chcete, abyste měli předlohu opravdu pěkně překreslenou na textil a mohli bez problémů kreslit/malovat.
Tato technika spočívá v tom, že si na obyčejný papír nakreslíte tmavou tužkou (č. 1 či vyšší číslo B řady) váš požadovaný vzor ZRCADLOVĚ! Popřípadě, pokud budete kupříkladu váš požadovaný vzor tisknout, tak obrázek poté otočíte vzhůru nohama a překreslíte tužkou. Je důležité, aby tužka byla opravdu tmavá a vy se vůbec nebáli a pořádně všechny linie tužkou vyryli.
Jakmile máte takto připravený obrázek, položíte ho na vypnutou látku (obrázkem dolů - na látku) a zajistíte na místě kupříkladu obyčejnou lepicí páskou. Nyní budete potřebovat tužku znovu a celý obrázek pořádně tlakem tužkou začmáráte (místo vedle místa, žádná bílá místa!). Tímto si obrázek obtlačíte na látku. Nemusíte se bát, tužka jde z látky opravdu vyprat 😉

Obrázek připevníte (pokreslenou stranou!) na textil.

Celý vzor tlakem tužky začmáráte.

A vzor máte na textilu jako vytištěný!

Obtištěný vzor již stačí jen obtáhnout vaším médiem
(v mém případě gelovkou na textil) a zažehlit.
O gelovce jsem vám psala v článku zde.


Doufám, že vám bude článek alespoň trochu nápomocný při vaší další tvorbě 😉

Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!
Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se prosím předem autora (tím myslím samozřejmě sebe) a uveďte vždy citaci!
Také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

Žádné komentáře:

Okomentovat