3/15/2020

Tipy pro začínající zahrádkáře aneb Začínáme s pěstováním doma - levně!

Ahojky všichni!

V obchodech již začalo období zahrádkářské sezóny, a tak je nejvyšší čas na to, abychom si o tom zahradničení něco pověděli, abyste zbytečně nekupovali zajíce v pytli.

Většina lidí si myslí, že je zahradničení drahý a čas beroucí koníček. Ve skutečnosti je pravda, že zahradničení zabere spoustu času a úsilí, ale jakmile se do toho dostanete a uvidíte (lépe rovnou ochutnáte) svoji první úrodu, budete se na to dívat úplně jinak.

Musím uznat, že zahradničení opravdu může být drahé, ale jen v případech, že musíte mít na zahrádce naprosto všechno a musíte si svoji práci ve všem ulehčit...
Dnes mám pro Vás 3 hlavní body, kterými byste se jako začínající zahrádkáři měli řídit a také pár tipů na to, jak začít s pěstováním sazeniček již u Vás doma za naprosto minimální náklady.

Bod 1. - Nenakupujte hlouposti!

Rozhodně se nenechejte zlákat marketingovými tahy a nekupujte v obchodech vše co potkáte. Pokud nejste koloniální zahrádkář (myslím tím zahrádkáře, který prodává přímo předpěstované sazeničky) nebo někdo, kdo má zahradu velkou jako fotbalové hřiště, tak něco jako sadbovače rozhodně nebudete potřebovat. Sadbovače a podobné plastové nádoby jsou velká lákadla pro začínající zahrádkáře. Vypadají moc hezky, mají kolikrát i víčko (jakoby mini skleníček/pařeniště), ale zaplatíte za ně obrovské peníze. Nutno dodat, že sadbovače většinou vydrží jen jednu, maximálně 2 sezóny.
Tip!
Pokud chcete mít minipařenišťátko doma, použijte 2 větší vaničky od masa (do jedné zasejte semínka a druhou ji přikryjte (přiklopte) nebo na květináče kupříkladu můžete postavit uřezané vršky pet lahví.

Spousta začínajících zahrádkářů si také do své zahrádky nakoupí X různých druhů exotických/méně pěstovaných plodin, a pak se diví, že jim nerostou/neplodí/zahynou. Pokud jste začínající zahrádkář, velmi doporučuji neexperimentovat hned ze začátku s takovými druhy. Začněte pěkně od toho co znáte, od toho, co je dobře dostupné a od toho, co je nenáročné na pěstování (salát, ředkvičky,...)

Bod 2. - Zbytečně nevyhazuj co nemusíš!

Jak už bylo zmíněno v předchozím bodu, sadbovače je hloupost kupovat, jenže teď si můžete říct, čím je tedy nahradit? Možností se nabízí hned spousta, což Vám o něco níž hned ukážu.
Ještě než se dostaneme k nádobám na pěstování, musím v tomto bodu zmínit i to, že jako zahrádkář je naprostá hloupost vyhazovat zbytky z kuchyně. Z těchto zbytků lze totiž vytvořit velmi kvalitní a potřebný kompost. Navíc, pokud chcete trochu experimentovat a stejně jako já máte zahrádku daleko od místě bydliště, můžete některé zbytky zkusit znovu zasadit (přečtěte si můj článek o tzv. regrowingu, kde popisuji jak na to - odkaz zde).

Bod 3. - Ptej se, zjišťuj a nevzdávej se

Žádný učený z nebe nespadl, a tak se může stát, že se Vám nepovede nejlíp hned na první pokus. Je naprosto normální, že Vám něco nejde nebo něco nevíte, proto se nebojte zeptat někoho zkušenějšího nebo vyhledejte pomoc v odborných knihách, článcích na internetu, časopisech atd.
Do kategorie "ptej se" se však dá zařadit i to, že se nějakého zahrádkáře zeptáte, zdali by Vám nedaroval nějakou sazeničku, semínka, řízky apod.

Sazenička bazalky (zakořeněný stonek)


No a teď se na malý moment vrátíme k bodu číslo 2. Zde máte ode mě seznam věcí, které jsou podle mého názoru zbytečné nakupovat v obchodech, protože je velmi snadno naleznete doma mezi věcmi na vyhození. (Hrozně se mi při zahradničení líbí ta myšlenka dát věcem ještě další šanci na delší život😊)

1. Sadbovače, nádoby na sazeničky/rostliny🌱🌿

Jak už jsem říkala, naprostá zbytečnost, zvlášť, když v každé domácnosti naleznete obrovskou spoustu věcí, čím se dají jednoduše nahradit.

Kupříkladu:
  • plastové kelímky od jogurtů
  • jednorázové kelímky od kávy (z automatů)
  • misky/krabičky (od pomazánek, salátů, zmrzliny, apod.)
  • skleničky (od jogurtů, zavařené zeleniny, pomazánek, apod.) - vhodné pro zakořenění rostlinek (nalijete do nich vodu a čekáte, kdy Vám rostlinka zakoření - ve skleničce se růst lépe kontroluje)
  • plata od vajíček/skořápky od vajíček
  • noviny (existuje návod na složení "květináče")
  • ruličky od toaletního papíru
  • dřevěné bedýnky od ovoce (mandarinky, jahody, apod.) - vystelte je pevným igelitem, aby voda nepoškodila dřevo
  • pevné igelitové sáčky (menší pytle)
  • ...

 

2. Některé zahradnické náčiní a další pomůcky (vychytávky)

Kdysi jsme také nakupovali různé hlouposti, které ve výsledku měly méně užitku než investice do nich vložená. Největší hloupostí byly zřejmě takové ty umělé stahovací pásky na přivazování rostlin (kupříkladu, když chcete přivázat rajče k tyčce). Tyto proužky vydržely asi jen 2 sezóny (některé jen 1) a v 1 balení jich stejně byl nedostatek k tomu, abychom přivázaly rajčata i papriky. Přišlo mi to hrozně nepraktické, drahé, neefektivní...
Abyste se zbytečným nevhodným investicím vyhnuli obloukem, přináším pár tipů, co doma rozhodně nevyhazovat:

  • rozprašovače (čističe na skla, spreje na vlasy, apod.) - stačí je řádně vymýt jarovou vodou a nemusíte kupovat žádné speciální rozprašovače na rosení rostlinek zvlášť

  • pikýrovací (neboli přepichovací) kolík - naprosto stejně Vám poslouží nějaký klacek, který zaříznete pomocí nože do požadované délky a tvaru (ušetříte sice jen pár kaček, ale i to se počítá!) nebo využijte staré jídelní hůlky

  • lopatka na hlínu - spousta lidí má jen domácí okenní/balkónové zahrádky a přesto si k pytli hlíny koupí i lopatku na její nabírání do květináčů. Můj tip zde zní: Pokud potřebujete nabrat hlínu do většího květináče, použijte na její nabírání malý květináč. Pokud nabíráte hlínu do menších květináčků, přesazujete, atd. lopatka je zde zbytečně velká. Já osobně používám jídelní lžíci nebo kávovou lžičku (podle velikosti květináče), velmi dobře se mi to osvědčilo na nabírání hlíny u přesazování sazeniček. Pokud však opravdu lpíte na tom mít lopatku, zkuste si ji vyrobit z obyčejné pet lahve či z plastových kanystrů (návodů na internetu je nespočet). 


3. Některá semena rostlin/sazenice🌻🌱

Asi před 3 lety byl obří boom, kdy lidi začali bláznit kvůli medvědímu česneku. Doma jsem nad tím jen nevěřícně kroutila hlavou a při návštěvě zahradnických výstav, kde 1 malou sazeničku medvědího česneku prodávali i za 60 a více korun, jsem myslela, že je to jen špatný sen. Když totiž jezdím na návštěvu na Slovácko, medvědí česnek zde roste jako plevel a to v takovém množství, že za pouhé 2 minuty byste byli schopni natrhat celou nůši.
Pokud někdy budete stát v obchodě se zahradnickými potřebami u regálu se semeny, dobře se rozmyslete, zda danou rostlinu nelze získat i jiným způsobem. Velmi mnoho bylinek lze do zahrady pořídit jen z jedné jediné větvičky (máta, bazalka, rozmarýn,...), ale v některých zahradnických centrech jsou schopni po Vás chtít naprosto přemrštěné ceny.
Některá semínka lze také získat skoro zadarmo, a to přímo v supermarketu, kam chodíte nakupovat. Je pravda, že zde je malé riziko toho, že narazíte na tzv. hybridní rostliny, a tak z Vaší úrody nebude vůbec nic, avšak za zkoušku to stojí. (O hybridech jsem psala již ve článku o regrowingu zde) V obchodě zkrátka nakoupíte na co máte chuť a semínka pak místo do koše dáte do zeminy. Takto lze získat kupříkladu semena paprik (i chilli), okurků (hadovek), rajčat, cukety či dýně, ale i jablek, hrušek či exotických rostlin jako manga, avokáda, kiwi, citrónu, apod.
Papriky (kápie) vypěstované ze semínek z koupené papriky
Sazenička citrónu ve skořápce od vajíčka

Tady bych to pro dnešek zabalila, jelikož vím, že dlouhé články nikdo rád nečte 😄
Příště se pokusím věnovat jarní přírodě 😊

Zahradničení zdar!
Vaše Lenka 💙

Žádné komentáře:

Okomentovat