5/29/2022

Tipy pro čajomily - Tip 2. - Čaje X nečaje

Čajomilecký tip 2

Čaje X nečaje

Ti co pijí jen pytlíkové "ovocné čaje" ve skutečnosti čaj nikdy nepili. My Češi máme totiž tendenci říct čaj naprosto čemukoliv. Označení ovocný čaj je špatně, jedná se o ovocný výluh, ovšem u bylinných čajů je to dost sporné. Někteří tvrdí, že bylinný čaj je také pouze výluhem, jelikož neobsahuje čajovníkové listy, tudíž nemůže být označen za čaj. Druhý tábor zase tvrdí, že bylinné čaje existovaly již dříve a užívaly se v lékařství. Každopádně pokud se rozhodnete pít jakékoliv herbální čaje (tzv. wellnes čaje) nebo jejich směsi, tak byste se nejprve měli poradit s lékařem!


A když už padla řeč o druzích čaje, tak opravdu nerozlišujeme jen zelený, bílý a červený (černý) čaj. 

Pokud dojdete do čajovny a narazíte na označení "nečaje", většinou se tím myslí právě různé wellnes čaje, které jsou jen z bylin bez čajovníkových listů (tím pádem by neměly obsahovat žádný tein = čajový kofein). Dále sem patří čaje ovocné, které se většinou připravují do hrníčku a po vyluhování se dají všechny části sníst (taková směs většinou obsahuje jablka, jahody, šípky a jiné bobuloviny, květ ibišku atd.). Takovéto nečaje jsou vhodným výběrem v pro děti, které by měly čajový tein vynechat (o tom zase v jiném článku 😉). Vhodné jsou také navečer, neboť díky nepřítomnosti teinu nenabudí.
Někdy se do nečajů řadí i jiné nápoje, které čajovna nabízí, nejčastěji je to pak nápoj zvaný Salep, který se používá spíš jako dezert k čaji. Jedná se totiž o nápoj, který svoji konzistencí připomíná velmi řídký pudink nebo kaši a často se vlastně vůbec nepije, ale jí lžičkou. (Mezi námi, doporučuji ho ochutnat, je to opravdu delikatesa! Tedy ovšem pokud narazíte na čajovnu, kde ho umí správně připravit, neboť příprava Salepa je opravdový oříšek.)
Pozor ovšem na to, že mezi nečaji narazíte i na velice známé názvy, které byste běžně zařadili mezi čaje. Mezi takové patří kupříkladu Maté (připravuje se z cesmíny ne z čajovníku, pozor, obsahuje však velmi vysoký obsah kofeinu!!!) či Rooibos (rostlina rostoucí na jihu Afriky, neobsahuje kofein).

Maté se pije z tykve zvané kalabasa
speciálním brčkem zvaném bombilla

A když už jsem výše naťukla to rozlišování druhů čaje na bílý, zelený a červený... V některých čajovnách se nesetkáte s názvem "černý čaj". My, Evropané a celkově všichni na západě běžně využíváme označení "černý čaj" a označení "červený čaj" je nám cizí. Pravdou však je, že v Asii, a konkrétně se můžeme zaměřit na Čínu, jakožto jednu ze zemí, která patří mezi největší producenty čajů, označení "černý čaj" neznají. Takovéto označení u nich zkrátka neexistuje. Zřejmě došlo někde špatně k překladu a z červené se tak stala černá, kterou používáme do dnes.


Vaše Lenka 💙

Žádné komentáře:

Okomentovat