10/19/2016

Vyrábíme! - Mazací tabulka

Ahojky!

Jelikož mám opravdu dost práce a poslední dobou zapomínám na svůj harmonogram (i když ho mám napsaný v diáři), řekla jsem si, že si ho musím psát někam, kde ho budu mít pořád na očích. A voalá, tak vznikla moje mazací tabulka ;)
Budete potřebovat:
  • 2 kusy opravdu tvrdého kartonu (nebo můžete použít základ ze starého kalendáře)
  • lepící pásku
  • lesklou fólii (nejlepší bude eurofolie)
  • obyčejný kancelářský papír A4
  • nůžky
  • 2 dřevěné kolíčky na prádlo
Postup:
Krok 1
Do eurofolie si vložte papír.

Krok 2
Nyní si na eurofolii položte jeden kartón. Ze všech stran folii přehněte přes kartón a přilepte pomocí lepící pásky.

Krok 3
Kartony si dejte delší stranou k sobě a slepte je pomocí lepící pásky.
Krok 4
Nyní si vyrobíme stojánek na naši tabulku. Vezměte si kolíčky a rozdělejte je (zbavte je pružinky).
Krok 5
Půlky kolíčků si k sobě přiložte tak, aby vrchní úzké strany na sebe navazovaly. Poté kolíčky spojte dohromady (bude vám stačit obyčejná lepící páska).

Krok 6
Tabulku zvedněte a postavte na kolíčky. Tabulka bude velmi dobře a pevně stát, pokud k jejímu postavení využijete zářezů v kolíčcích.
Tabulka je hotová! Já jsem ze zadní strany přilepila ještě samolepící bločky, ale klidně můžete zadní stranu potáhnout tabulkovou (mazací) folií.
Na mazaní tabulky jsem si vyrobila minihoubičku s držáčkem pomocí obyčejného vršku z Pet láhve a 2 kosmetických papírových ubrousků. Jeden ubrousek prostě jen smuchláte do kuličky a ten druhý poskládáte do čtverce. Čtvercem obalíte kuličku a strčíte to do vršku. Pomocí PET víčka se vám bude"houbička" krásně držet a navíc se neušpiníte ;)

  

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdyby jste mi o tom dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

Doufám, že díky této "vychytávce" nebudu už až tak moc zapomínat a vy také ne ;)
                                          vaše Lenka

10/17/2016

OSOBNÍČEK - Blázinec v blázinci - pokračování

Ahojky,

tak jsem se právě vrátila z jednodenního výletu do Veselí nad Moravou, kde se nachází byt mé babičky. Jelikož jsou v psychiatrické léčebně povolené dovolenky a jelikož měl můj taťka konečně volno na to, abychom si babičku na propustku mohli vzít, řekli jsme si, že si babičku na ten jeden den vezmeme. Jenže tak jednoduché jak se to zprvu zdálo to opravdu nebylo.

Abych začala úplně od začátku. Asi před třemi týdny jsem došla na oddělení, kde babička byla, a tam mi s vypleštěnýma očima oznámili, že babička už dva dny bydlí na jiném oddělení a divili se, že to nevím. Po asi 20 minutách jsem konečně našla oddělení, kde se babička nyní nacházela (jen tak pro upřesnění, bylo to úplně jiné oddělení, než mi na tom původním řekli). Zjistila jsem, že babička je na oddělení, kde je volnější režim, což jí mnohem víc prospělo, ale i tak, naše "dovolenka" dopadla strašně...

V pátek mě taťka vyzvedl s babičkou hned u školy a vyjeli jsme směr babiččin byt. Hned po příjezdu jsem toho měla plné zuby a to ještě den zdaleka nekončil...
Když jsme šli po chodníku kolem obchodu, babička začala říkat, že se jí chce na záchod a začala si před zraky všech sundávat kalhoty. Jenže to nebyl jediný problém...
Na večeři jsme zašli do restaurace, kde jsme babičce objednali těstoviny penne se sýrem, zeleninou a žampiony. Osobně jsem si myslela, že to bude nejlepší varianta, ale to jsem se šeredně zmýlila... Těstoviny babička v míse lovila a když už je napíchla na vidličku, vypadla jí vždy z pusy, takže ji nakonec musel taťka krmit.

Když jsme došli domů, babička šla na záchod, ale když z něj vylezla, chodila s kalhotami pod zadkem. Tak to vypadalo i další den, kdy si na sebe natáhla dvoje spodní kalhotky. Jedny si natáhla a druhé měla u kolenou.

Těžko věřit, že ještě před půl rokem byla babička úplně normální důchodkyní, která pečovala o svoji zahrádku a milovala cestování.

Aby toho všeho nebylo málo, babička bere tunu prášků denně. Na večer dostává prášek na spaní, po kterém se babička chová, jako by byla v transnu (náměsíčná). Asi ve tři ráno babička půl hodiny chodila po svém bytě se zavřenýma očima a rukama před sebou. Když k ní došel taťka a ptal se jí co hledá, babička nikdy neodpověděla. Až když na ni taťka sáhnul, babička sebou škubla a otevřela oči. Potřebovala nutně na záchod, jenže po půl hodině co ho hledala...

Když jsme v sobotu večer měli jet zpátky, babička si striktně stála za tím, že nikam nepojede, protože nám (i když jsme jim asi 10x zopakovali, že jedeme jen na jeden den) dali léky i na sobotu. Tudíž babička nadávala, ať klidně jedeme domů, že ona pojede na druhý den sama vlakem. Babička byla neoblomná a trvalo nám 3 hodiny ji dostat do auta. Nakonec se s námi v léčebně ani nerozloučilaa dělala strašně naštvanou. Co však celkem silně naštvalo mě, byl fakt, že v psychiatrické nemocnici mají opravdu pěkný "bordel". Když jsme při návratu vraceli babiččiny věci, které nám dali na cestu sebou tak:
1) nás seřvali za to, že jsme jim nenahlásili, že si babičku bereme jen do soboty, že si mysleli, že si ji bereme do neděle a tak nemá nahlášenou stravu. Jen tak pro upřesnění, ve čtvrtek jsem jim volala, že si ji bereme jen do soboty a oni mě přemlouvali, ať si ji vezmeme do neděle. Výslovně jsem jim řekla, že ji chceme jen do soboty a sestřička mi oznámila, že si to tedy poznačí jen do soboty. V pátek taťka alespoň 5x zopakoval, že jedeme jen do soboty, ale oni nám přesto narvali prášky až do neděle a vykázali babičce jídlo.

2) nám oznámili, že mají v protokolu zapsáno, že nám na cestu vydali občanku, zdravotní průkaz a mobil i s nabíječkou. Opět pro upřesnění, mobil si babička nebrala, zůstal na sesterně, kde ho také za pár minut (kdy z nás dělali vola) našli i s onou nabíječkou. A zdravotní průkaz? Místo něj nám dali 3 roky prošlou roční průkazku na MHD, což nám sestra nechtěla věřit. Po asi 10 minutách, co jsme se tam hádali sestra zjistila že nelžeme a v papírech si našla, že vlastně v léčebně půl roku babiččinu zdravotní průkazku neviděli, protože ji tam nikdy neměla!

No a touto "bombou" bych pro dnešek asi raději skončila, protože bych se ještě víc naštvala...

Pěkný víkend, vaše Lenka :)

10/16/2016

Vaříme zdravě - Cuketová minipizza

Ahojky kuchtíci!

Pokud Vám ještě zbyly nějaké cukety a už nevíte co s nimi, mám pro Vás super nápad na zdravý oběd či večeři!
Pizza je na fotce vpravo dole ;)
Budete potřebovat:
  • větší cuketu
  • kečup
  • sýr
  • šunku, salám nebo klobásku
  • koření na pizzu nebo na grilovanou zeleninu
  • popř. další věci co máte na pizze rádi (olivy, kukuřice, žampiony, atd.)

Postup:
Krok 1
Cuketu si omyjeme, podélně rozkrojíme na půl a pak na větší kousky (já rozkrojila cuketu na čtvrtky).

Krok 2
Pomocí lžičky cukety vydlabeme (ty semínka).

Krok 3
Cukety položíme na plech s pečícím papírem a necháme chvíli rozpékat aby změkla. (asi 15 minut)

Krok 4
Až nebudou cukety tak tvrdé, polijeme je kečupem, posypeme kořením a naskládáme na ni to, co máme na pizze rádi.

Krok 5
Cukety necháme ještě chvíli zapékat (asi 5-10minut), poté je vytáhneme z trouby, necháme chvíli vychladnout a ještě teplou ji podáváme :)

Doufám, že Vám pizza bude chutnat ;)
                                      vaše Lenka

PS: Já zkoušela dělat i sýrové tyčinky, které máte na fotce též ;) Pizza je vpravo dole ;)

10/14/2016

OSOBNÍČEK - Můj postoj k pejskařům

Ahojky všichni !

Musím se přiznat k jedné strašné věci, a to té, že nemám moc v lásce pejskaře. Vždy jsem si myslela, že jsou jen dva typy pejskařů, a to ti, kteří se chovají slušně, pouští pejsky jen na vyhrazené místa a po svých miláčcích sbírají jejich výkaly, no a pak ti, kteří pouští své mazlíčky všude, nechají je na vás štěkat, skákat a slintat a co je nejhorší, výkaly svých mazlíčků nechávají na místě, kam je zrovna jejich miláček vykonal.

Vždy jsem většinou potkávala ten druhý typ pejskařů. Nesnášela jsem, když jsem musela uklízet kolem našeho domu. Schody do domu byly vždy počůrané a na chodníku byla spousta krásně hnědých hromádek. Po těchto zkušenostech jsem všechny pejskaře hodila do jednoho pytle a vždy když jsem viděla někoho se psem, okamžitě jsem se mu snažila kilometrovým obloukem vyhnout.

Jenže po minulém víkendu stráveném na návštěvě u babičky jsem velice rychle změnila na pejskaře názor.
Když jsem šla s bratrem v sobotu ve Veselí nad Moravou do parku, šel proti mně jeden pán s paní a pejskem (myslím, že to byl vlčák, ale moc dobře si to nepamatuji). Pejsek byl velice vychovaný, šel hned vedle pána a ani na krok se od něj nehnul. Když pejsek zjistil, že jdu přesně v jeho trase, bez problému mě obešel a znovu se připojil k pánovi. Nejlepším faktem (což mě nejvíc překvapilo) však bylo to, že byl pejsek vycvičený k tomu, že hledal v trávě odpadky. Pejskův pán vždy odpadek zvedl a s plnýma rukama odcházel k nejbližšímu odpadkovému koši.

Takovéto okamžiky ve svém životě miluji, protože mi ukazují, že na světě pořád ještě existuji mírumilovní lidé, kteří jsou schopní kdykoliv s čímkoliv a komukoliv pomoci. Po této zkušenosti se mi opět o něco víc otevřely oči a celkově pohled na celý život.

Touto cestou chci poděkovat všem takovýmto hodným a dobrotivým lidem, kteří i přes zkaženost tohoto světa mají stále srdce na pravém místě.

Mám vás všechny strašně moc ráda,
                                                    vaše Lenka

10/02/2016

Soubor jednoduchých pokusů 1

Ahojky!

Všechny malé i větší děti milují pokusy, a to hlavně ty, u kterých si mohou něco osahat a třeba se i ušpinit. Já za svoji "bohatou" praxi jsem vyzkoušela již mnoho pokusů, tudíž už vím, které pokusy jsou jednoduché na přípravu i provedení a dětem se budou zaručeně líbit ;)

1.Písmo tajných agentů

Pomůcky: půlka citronu, dřevěná špejle, papír, čajová svíčka, zapalovač nebo sirky

Pomocí dřevěné špejle napište citronovou šťávou vzkaz na papír. Vzkaz nechejte usušit. Nyní dětem ukažte papír, na kterém nic není. Nad plamenem hořící svíčky papír očerněte (papír držte vzkazem dolů, tzn. citronová šťáva se musí potkat s plamenem). Dávejte si pozor, aby vám papír nechytnul. Citronová šťáva se vypálí a vzkaz půjde pěkně přečíst.


2.Pokus přítomnosti kyslíku

Pomůcky: čajová svíčka, zapalovač nebo sirky, sklenička

Zapalte svíčku a zeptejte se dětí, co svíčka potřebuje k tomu aby hořela. Pokud nebudou vědět, zeptejte se, co potřebujeme mi k tomu abychom mohli dýchat. Poté zapalte svíčku a zeptejte se, co se stane se svíčkou, když ji přikryjete skleničkou. Poté co vám děti odpoví, přikryjte skleničkou svíčku a společně sledujte, jak plamen svíčky postupně uhasíná. Svíčka vypotřebovala (vydýchala) všechen kyslík.


3.Dokážete strčit prst do bubliny aniž by praskla?

Pomůcky: hluboký talíř, sklenice, voda, brčko, jar (nebo jakýkoliv prostředek na mytí nádobí)

Do talíře nalijte trochu vody tak, abyste měli malou vodní hladinu. Do sklenice si nalijte trochu vody a smíchejte ji s trochou jaru, tak, aby Vám vznikla jarová tekutina, ze které jdou udělat bubliny. Brčko namočte do skleničky a pokuste se na vodní hladinu talíře vyfouknout bublinu. Nyní si namočte prst do sklenice s jarovou tekutinou a tímto prstem zkuste píchnout do bubliny. Uvidíte, jak prst lehce prostrčíte, aniž byste bublinu poškodili.



4.Barevné bonbónové spektrum

Pomůcky: bonbóny Skittles, talíř, voda

Kousek od kraje talíře si naskládejte barevné Skittlesky. Na talířek nalijte trochu vody tak, aby se vodní hladina dotýkala bonbónů. Nyní pozorujte, jak se barvivo bonbónů rozpouští a směřuje do středu talíře. Barvy se mohou i mísit ;)



5.Tvárná tekutina (NENewtonova kapalina)

Pomůcky: bramborový škrob, voda, mísa

Bramborový škrob si nasypte do mísy a přilijte trochu vody (asi v poměru 2:1). Hmota musí být tvárná a nesmí se drolit nebo naopak rozlévat. Když se do mísy podíváte, vidíte bílou tekutinu, které každý neřekne jinak než mléko. Když však do hmoty plnou silou bouchnete pěstí, stane se z "tekuté" hmoty pevná podložka. Když si hmotu naberete do dlaně, lze z ní vytvarovat kuličku, když však přestanete kuličku mačkat a tvarovat, hmota se rozteče.


6.Pokusy se statickou elektřinou

Pomůcky: nafukovací balónek, vlněná šála, sůl, pepř

Nafukovací balónek si nafoukneme. Pomocí vlněné šály si balónek "nabijeme" energií. Nabitý balonek přiložte k vlasům a uvidíte, jak se budou zvedat (přilepí se k balonku). Další možností pokud s nechcete ničit účes je využití soli a pepře. Na stůl si nasypte trochu pepře a soli. Nabitý balónek přiložte k této hromádce. Pepř se na balónek přilepí, sůl zůstane na stole.


7.Rozkvétání květin

Pomůcky: papírové květiny, miska s vodou

Nejprve si musíme připravit květiny. Na tvrdý papír si nakreslíme jednoduchý motiv květiny, který následně vystřihneme. Okvětní lístky zlomte směrem dovnitř --> vznikne vám nepravidelné kolečko (poupě). Když takto připravenou květinu položíte na vodní hladinu, za chvíli se rozvine.


8.Optická iluze pod hladinou

Pomůcky: sklenice s vodou, papír, fix

Na papír si pomocí fixu nakreslete nějaký motiv (nejčastěji se dělají šipky, které mají opačný směr). Nyní si papír opřete kousek (asi 20-30cm) za sklenicí a podívejte se skrze sklenici na obrázek. Obrázek je zrcadlově otočený.
Tak a toto bude ode mně prozatím vše. Já doufám, že se vám pokusy budou líbit a že se vydaří ;)

                        vaše Lenka