9/29/2019

Výtvarné techniky - Základní potřeby pro bižuterijní tvoření 2

Ahojky všichni!

Dnes navážeme tak, kde jsme v minulém článku skončili a podíváme se na další pomůcky určené k bižuterijnímu tvoření, takže pokud jste nečetli minulý článek, vraťte se na něj zde, ať víte o čem je řeč 😉
V dnešním článku se podíváme na potřeby, které nejsou vyloženě nutné k tvoření, ale sem tam se hodí po nich sáhnout.

6. lůžka
Lůžka jsou předpřipravené kovové placičky různých velikostí, barev i materiálů. Lůžka jsou vždy určená na daný výrobek, takže najdeme lůžka na medailonek k řetízku, na náušnice, prstýnky atd.
Lůžek je v dnešní době nepřeberné množství a je jen na Vás, jak s nimi naložíte. Do lůžek můžete nalepit karbošon (plastové, minerálové nebo skleněné "sklíčko" ve velikosti vašeho lůžka), vyplnit ho křišťálovou pryskyřicí nebo třeba do něj vložit výšivku (to dělám nejčastěji já 😄), je zkrátka úplně na Vás, jak s ním naložíte.
Typickým lůžkem jsou na fotografii ta starozlatá kolečka
Do lůžek můžete kupříkladu i vlepit fotku a na ni nalepit toto průhledné sklíčko

7. kovové komponenty a polotovary

Kovové komponenty jsou velmi oblíbenou součástí náušnic, řetízků i náramků. Ve skutečnosti by se dalo mezi kovové komponenty zařadit nejspíš vše, neboť z kovu jsou i afroháčky, nýty, jehly, lůžka, ...
Každopádně já mezi kovové komponenty řadím to, co se nedá zařadit do jiných velkých (již zmínených) skupin.


Na předchozí fotografii vidíte kovový komponent náhrdelníku a v sáčcích komponenty pro tvorbu náušnic (takové vějířky). Tady bohužel těžko rozlišit, jestli tyto věci ještě zařadit do kovových komponentů nebo do polotovarů, protože ve skutečnosti se jedná o obojí.
Co však zařadit do kovových komponentů můžu úplně s klidem jsou přívěsky. Je jich opět nepřeberné množství a v dnešní době je snad naleznete v jakékoliv podobě si jen vzpomenete. Já osobně využívám tyto přívěsky ke svým dřevěným náramkům, které doplňuji minerálními korálky a vždy nějakým kovovým komponentem, o který si daný náramek řekne.


Na vršku fotografie 3 přívěsky,
v řadě pod nimi korálek s očkem (požívá se právě při tvorbě náramků s přívěskem) a korálek hlavy buddhy,
dole pak kovový komponent se symbolem nekonečna a úplně nalevo kovový otevíratelný medailonek
Dále bych mezi kovové komponenty s klidem zařadila kaplíky. Kaplíky jsou ozdobné kovové prvky, které se dávají na vrchol korálku pro ještě větší parádu. Kaplíky seženete v různých velikostech, barvách i provedeních. Já osobně je nejčastěji používám při vánočním tvoření na hlavičky andílků.

Různé druhy kaplíků
Mezi polotovary se řadí vše, co stačí jen "dodělat", aby to vypadalo pěkně. Ve zkratce by se dalo říct, že polotovary můžete nosit tak jak jsou, ale nevypadá to zkrátka pěkně.
Mezi polotovary můžeme zařadit hřebínky, spony do vlasů, čelenky, spínací špendlíky apod.
Nalevo plastové a kovové hřebeny, napravo spona
Ukázka zpracovaného hřebenu
Nahoře spínací špendlík s ploškou na ozdobení,
dole pak 2 různé velikosti brožových můstků
8. řetízky a kroužky
Řetízky rozhodně patří k bižuterní tvorbě jako volant k autu. Stejně jako u většiny již zmíněných věcí, řetízky koupíte v mnoha různých provedeních. Důležité je umět si vybrat správný řetízek ke správnému výrobku (některé výrobky si vyžadují drobné řetízky, některé naopak mohutné).
Kroužky k bižuterii rozhodně také patří. Někdo tvoří jen z kroužků (to pak hovoříme o technice kroužkování, která je stará již stovky let a původně byla využívaná pro tvorbu brnění), ale kroužky se v bižuterii většinou používají ke spojení dvou věcí dohromady - proto hovoříme o tzv. spojovacích kroužcích. Stejně jak tomu bylo i u řetízků, kroužky seženete v mnoha velikostech nebo si je můžete vytvořit i sami doma.
Drobné spojovací kroužky a drobný řetízek z nerezové oceli
(na vrchu fotografie zamačkávací koncovka a kalotka)
9. misky, organizéry, kufříky apod.
Při bižuterijní tvorbě je důležité mít věci organizované, protože přece jen jsou to věci drobné a velmi rychle a snadno se rozutečou všude možně. Abyste případné ztrátě předešli, je dobré pořídit si malé mističky, do kterých si při tvorbě korálky či drobné komponenty odsypete. Vhodné jsou také různé krabičky na korálky či organizéry. Někdy můžete koupit celý set na tvorbu bižuterie již v plastovém organizéru, ale pozor, ne všechny jsou dobré a kvalitní. Já osobně mám vše, o čem jsme se spolu doposud bavili v kufříku, který jsem před lety pořídila v OBI. Jedná se o kufr na nářadí se 3 patry (šuplíky) a 5 přihrádkami v každém šuplíku. Pokud Vám stavba šuplíků nevyhovuje, nebo jich snad máte málo jako já, dají se šuplíky jednotlivě dokoupit a patra předělat tak jak potřebujete (akorát pozor, čím víc pater, tím těžší kufřík je 😅)

Můj kufřík, na který si vždy hned po dodělání nějakého páru náušnic,
náušnice navěším na šuplíky a po ukončení práce je teprve uschovávám 😄

Tímto bych pro dnešek článek ukončila a příště se podíváme na korálky 😉

vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

9/15/2019

Barevné pigmenty v kuchyni aneb Když chcete malovat a nemáte čím

Ahojky všichni!

Již před nějakou dobou jsem viděla spoustu krásných obrázků namalovaných přírodními pigmenty a hrozně dlouho jsem to chtěla taky vyzkoušet, tak jsem se rozhodla, že prohrabu všechny skříňky v kuchyni, zapojím fantazii a vyzkouším pro Vás některé z pigmentů, protože ne vše chytá na papír pěkně a stejně tak ne vše má ve výsledku pěknou barvu.

Já osobně jsem si nejvíce oblíbila čerstvě namletou zrnkovou kávu a černý čaj☕. Ačkoliv nejsem příznivcem pytlíkových čajů, při práci s dětmi jsou výborné, jelikož se s nimi dobře manipuluje a práce je taková čistější. Oba tyto zmíněné nápoje stačí před malbou uvařit jako silný nálev (tzn. že je zalijete malým množstvím vody). Mě osobně se velmi líbí "mapy", které na papíře zanechávají, proto před použitím kávy jsem papír navlhčila čistou vodou a poté kávu kapala na papír (kapky kávy se na navlhčeném papíře rozpíjí). Sáčkový čaj stačí ťupat na papír a dosáhnete podobného výsledku. Mě osobně se velmi líbí dětské mapy pokladů, které jsou vytvořené touto technikou (papír zabarvený čajem a na něm kresby cesty za pokladem).

Kávová mandala
V hrníčku zrnková káva,
v keramických miskách uprostřed - paprika, kurkuma, matcha,
ve skleněné misce kari a v arganitové misce kakao


Další pigmenty, které se mi osvědčili jsou:
  • kurkuma - krásná jasně žlutá barva
  • kari - taková okrová barva
  • sladká paprika - taková tmavší oranžová barva s nádechem do hněda
  • kakao 🍫- nádherně sytá hnědá barva
  • matcha 🍵- krásná sytá zelená

Do sypkých pigmentů doporučuji nalít jen velmi malé množství vody, rozmíchat na kašičku a poté dolít opět velmi malým množstvím vody. Tímto způsobem Vám vznikne něco jako vodovky. Pokud chcete předejít tomu, abyste měli nerozpuštěné suroviny ve Vaší kresbě, doporučuji barvu přecedit přes plátýnko, ale není to nezbytné, neboť po zaschnutí jde pigment z papíru lehce oklepat/setřít kapesníkem.

Zaschnuté pigmenty
Papír, ze kterého jsem setřela zaschnuté částečky

Suché pigmenty můžete také využít jako křídové pastely, tudíž je můžete nasucho roztírat po papíře, ale jejich pigment nebude až tak sytý.

Já osobně jsem si oblíbila barvení papíru stříkanou technikou (zkrátka pokapu papír různými barvami), na který po uschnutí dokresluji detaily.

Pokud chcete experimentovat, můžete zkusit využít i tekutých pigmentů, jako jsou třeba:
  • sójová omáčka nebo Maggi
  • červené víno
Sirupy, oleje, likéry a podobné věci nedoporučuji, protože lepí či zanechávají nechtěný filtr na papíru, takže s Vaší prací již nelze nijak jinak pracovat.

Tak co, vyzkoušíte i Vy kresbu přírodními pigmenty, které máte běžně v kuchyni?
Příště se můžeme pustit do pigmentů, které nalezneme na procházce venku 😉

vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

9/01/2019

Výtvarné techniky - Základní potřeby pro bižuterijní tvoření 1

Ahojky všichni!

Sem tam se mi stává, že narazím na prodejce komponentů bižuterie, kteří ani neví co prodávají, nebo i tvůrce, kteří prodávají své bižuterijní výtvory a ani neví, z čeho jsou vytvořeny. Dnes jsem se proto rozhodla trochu Vás zasvětit do tajů bižuterijní tvorby a představit Vám ty nejzákladnější potřeby, bez kterých se žádný bižuterijní kousek neobejde. Samozřejmě je komponentů mnohem, ale mnohem více, jenže to by tento článek taky nemusel mít konec, proto zde najdete jen opravdu ty nejzákladnější věci.

1. Kleště
Bez kleštiček různých velikostí se opravdu neobejdete. Nejdůležitější jsou ketlovací kleště (ty co mají kulaté špičky) a štípací kleště (na zkracování drátu), ale jedny kleště Vám rozhodně stačit nebudou, proto doporučuji pořídit si alespoň ještě jedny rovné (já většinou používám tyto, které mají velmi úzké špičky a hlavně jsou bez vroubků, takže mi na drátu nezanechávají žádné stopy).

Stříbrné "štípačky", žluté ketlovací kleště a modré rovné kleštičky bez vroubků

2. Ketlovací nýty a jehly
Ketlovací nýty jsou krátké drátky, které jsou zakončeny malou ploškou (slouží jako zarážka pro korálek). Nýty se používají na "slepých" koncích výrobku (třeba na korálek k visacím náušnicím).
Ketlovací jehly se používají ke spojení dvou různých konců výrobku k sobě, lze na ně také navléct třeba korálek. Jehly vypadají podobně jako nýty, tedy jsou to krátké drátky různých barevných provedení a délek, akorát na rozdíl od nýtů mají na jednom ze svých konců očko.

Ketlovací nýty (ve starozlaté, černé - bižu kov a platinové barvě - nerezová ocel),
zde je vidět, že každou barvu nýtů mám v jiné délce
Ketlovací jehly (v měděné a zlaté barvě)
Ukázka využití ketlovacích jehel

3. Afroháčky, klipsny, puzety,...
Afroháčky jsou asi neznámějším typem zakončení visacích náušnic (visací náušnice jsou ty, které visí z Vaší dírky dolů a při jakémkoliv Vašem pohybu se více či méně také pohybují - záleží na jejich délce). Ačkoliv by se mohlo zdát, že afroháčky jsou jen jedny, opak je pravdou. Afroháčky se prodávají v různých barevných provedeních, s ozdobou či bez (vetšinou mají nad ukončujícím očkem malinkatou pružinku s korálkem, ale ne vždy tam musí být) či se liší použitým materiálem (většinou se v bižuterii používá bižuterijní kov, ale lze je také pořídit z kovu pro alergiky či kupříkladu z plastu.
Pokud netoužíte po až moc výrazných visacích náušnicích, existuje alternativy v podobě puzetek či klipsen. Klipsny jsou především pro uživatele bez propíchnutých dírek a unesou jen lehkou zátěž (těžký skleněný korálek by způsobil, že by klipsna sjela z ucha dolů a parádně by to zabolelo), kdežto puzetky jsou něco jako kraťoučké ketlovací nýty s velkou hlavičkou, které prostě prostrčíte do dírky. Puzetky se prodávají s očkem (na zavěšení něčeho malého) nebo bez očka (tzn., že je potřeba na ni něco přilepit).
Posledním typem zakončení náušnic jsou uzavíratelné háčky, které na rozdíl od předešlých typů (kromě klipsen) nepotřebují gumové zarážky, abyste předešli případné ztrátě.

Afroháčky
(stříbrné, zlaté, starozlaté a černé z bižu. kovu  a nerezové oceli- ty stříbrné pod zlatými)
 4. Zapínání a ukončovací materiál
Skoro každý náramek či řetízek potřebuje nějak zakončit a k tomuto případu existuje nepřeberné množství materiálu.
Co se týče zapínání, lze ho v dnešní době sehnat v mnoha barvách i typech. Pokud se vám nelíbí taková ta běžná otevírací očka (na fotce vpravo dole), můžete sáhnu po různých dražších alternativách jako třeba zapínání ve tvaru srdce, zámku s klíčem, kolečka atd. Pokud se rozhodnete pro výrobu složitějšího náhrdelníku, pak jsou tu dvě možnosti zakončení:
a) rozhodnete se, že chcete mít každou část náhrdelníku zakončenou zvlášť
b) rozhodnete se, že všechny části spojíte na konci dohromady a zakončíte jako jeden celek

V případě, kdy se rozhodnete pro možnost a), nezbývá Vám nic jiného než koupit složené zapínaní (na fotce uprostřed) s tolika očky, kolik potřebujete pro Váš náhrdelník (já mám 5).
V případě, kdy se rozhodnete pro možnost b), pak nastává složitější rozhodování podle toho, co jste na svůj náhrdelník použili za materiál.
Na zakončení výrobků se používají koncovky
A) Trychtýřovité/půlkulaté "korálky" z plastu či kovu, do kterých vše zasunete a podle použitého materiálu zalepíte, zasukujete atd. (na fotografii nahoře uprostřed a napravo + zlaté vlevo dole)
B) Zamačkávací koncovky - plošky z kovu s očkem, do kterých vložíte konec stuhy či kůže a kleštěmi prostě a jednoduše zamáčknete konce k sobě, takže Váš navlékací materiál nebude mít šanci se vyvéknout.

Dále na zakončení výrobku můžete použít kaloty, což je něco velmi podobného jako zamačkávací koncovka, akorát je tvarovaná do kuličky.
Posledním hodně využívaným materiálem na zakončení výrobku je zamačkávací rokail. Jedná se o malé drobné kovové korálky, které se navlečou na nit či silon a v místě, kde chcete, aby Vám držel nějaký jiný korálek či ozdoba ho prostě a jednoduše kleštičkami rozmáčknete, čímž vytvoříte brzdičku pro to, aby se Vám korálek nevyvléknul.

Různé typy zakončení a zapínání
5. Navlékací materiál
Materiálů, který můžete použít pro bižuterijní tvorbu je nepřeberné množství. Nejčastěji se setkáte s dráty a drátky všech možných barev a průměrů. Dále se hodně využívá navlékání korálků na gumičku, tam však nemůžete zaručit dlouhou životnost výrobku, jelikož gumička se velmi rychle vytáhne. Pokud se však rozhodnete navlékat korálky na gumičku, doporučuji koupit si kloboukovou gumičku a navlékat "nadvakrát" (zkrátka dvojmo). Existuje i transparentní gumička, která však po jisté době prostě rupne. Hodně používané jsou i speciální nitě na navlékání či silon. V neposlední řadě lze využít i kůži, různé stuhy (hodně používané jsou organzové či saténové), bavlnky atd.
Za zmínku také stojí tzv. paměťový drát, který se využívá k tvorbě náhrdelníků či náramků. Jedná se o stočený drát, na který navlečete co potřebujete a který drží svůj tvar (je zkrátka jako pružinka).
Tenké drátky různých barev a průměrů
Vlevo cívky silonu, vpravo transparentní gumička
Tímto bych dnešní část článku ukončila, protože již tak je článek dost dlouhý a podle mě informačně dost obsáhlý. V příštím díle se podíváme na další potřeby využívané pro bižuterijní tvorbu a na konci našeho pátrání se třeba podíváme i na nějaký jednoduchý návod 😉

Tvoření zdar!
vaše Lenka💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!