Dnešní svět se velmi točí okolo ochrany přírody, a tak spousta lidí podporuje a vyhledává produkty, které jsou znovu použitelné, recyklovatelné nebo již jsou z recyklovaného materiálu. Jelikož je toho kolem nás čím dál tím víc, pomůžu vám dnes objasnit 3 základní termíny pro přeměnu předmětů v něco jiného. 🌍
Recyklace ♻
(z anglického recycling [rysajklink] - opětovné použití)
Proces, který vede k opětovnému znovupoužití odpadového materiálu. Tento proces (stejně jako dva další níže vypsané procesy) šetří životní prostředí, jelikož díky znovupoužití již jednou použitého materiálu není zapotřebí dalších surovin ať už ze znovuobnovitelných či neznovuobnovitelných zdrojů a také tak šetříme místo na skládkách, které jsou již tak dost velké.
Recyklaci dělíme na:
- přímou - odpadový materiál použijeme bez další úpravy tak jak je, pro účel ke kterému byl vytvořen
- nepřímou - odpadový materiál projde "přeměnou", tzn. odpadový materiál se použije jako vstupní surovina k výrobě nového předmětu (např.: ze střepů ze skleněné láhve bude nová láhev)
Aby mohl být odpad recyklován, musí být řádně roztříděn, k tomu účelu nám slouží spousta kontejnerů různých barev. U nás v ČR třídíme hlavně: 🚛
- plasty 🔫(žlutý kontejner) - většinou se odváží a dělá se z nich mikrovlákno
- papír 📦(modrý kontejner)
- sklo 🔮- čiré (kontejner s bílým víkem)
- barevné (zelený kontejner) - kovové obaly (šedý kontejner) - dalo by se to označit jako hliník, jelikož kovové obaly jsou ve více jak většině případů právě z hliníku
- bioodpad 🍌(hnědý kontejner)
- nápojové kartony (černý kontejner s oranžovým víkem)
- nebezpečný odpad/ elektroodpad 🔌(červený kontejner)
- textil 👕(bílý kontejner)
- no a pokud máte odpad, který se nehodí ani do jedné z těchto výše uvedených kategorií, tak pak už přichází na řadu zelený nebo (dnes více používaný) černý kontejner na směsný (komunální) odpad.
Samozřejmě existuje mnoho druhů odpadů, které nepatří do výše uvedených kontejnerů, i když se to na první pohled nemusí zdát. Také existuje spousta sběrných míst, kde se sbírají použité baterie (monočlánky) 🔋, žárovky 💡, zářivky, atd. stejně jako prošlé léky můžete vrátit v jakékoliv lékárně.
Pokud by vás téma třídění odpadů nějak více zajímalo, určitě doporučuji kouknout na stránky www.trideniodpadu.cz, kde se o této problematice dozvíte vše co potřebujete.
Upcyklace
(z anglického upcycling [apsajklink] - vyšší cyklování)
Proces opětovného použití odpadového materiálu v nové produkty lepší kvality. Tento typ procesu se v posledních letech začíná velmi rozmáhat (např.: v umění - využití odpadů k vytvoření něčeho nového, zajímavého, zkrátka k vytvoření uměleckého díla - u nás v ČR doporučuji navštívit KovoZoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště, zde velmi rychle pochopíte systém upcyklace)
Jako příklad bych uvedla tužky se semínky. Jakmile tužku dopíšete, je z ní odpad, který by jinak skončil na skládce, ale díky semínkům je z odpadu najednou něco, co dá další život.
(rostoucí tužky SPROUT)
Downcyklace
(z anglického downcycling [daunsajklink] - dolní cyklování)
Proces opětovného znovupoužití materiálu, který má však jen určitou životnost (omezený počet, kolikrát lze proces vykonat). Na rozdíl od recyklace se každým průchodem procesu materiál "opotřebí" a ztrácí kvalitu. Nakonec se z materiálu stane běžný odpad, který už nelze nijak dále použít.
Jako příklad bych zde mohla uvést jednu typickou ukázku z praxe:
čistě bílý papír (např.: kreslicí čtvrtka) 📄 → zrecyklovaný papír (např.: školní sešit) 📜 → toaletní papír 💩
Doufám, že jsem vám trochu pomohla objasnit a orientovat se v těchto dnes hojně používaných pojmech. Pokud vám byl článek přínosný a chtěli byste více článků tohoto typu, tak mi určitě dejte vědět do komentářů.
Pěkné prázdniny,
vaše Lenka 💙