Ahojky všichni!
Výroba domácích mastiček se zdá být velmi jednoduchá, ale někdy může být i pěkně zrádná...
Já vás dnes zasvětím do procesu tvorby mastiček, kterým jsem si prošla já. Berte to jako inspiraci pro své vlastní domácí pokusy, avšak neberte to jako něco pevně daného, neboť já sama se stále mám co učit a zdokonalovat 😄.
Ingredience
Domácí mastičky se vždy skládají z nějakého tuku, který je základem masti. Při tvorbě mastičky si můžete vybrat z několika dostupných tuků, které se prodávají přímo pro kosmetické účely, jako je tomu například mandlové máslo, bambucké máslo atd.
Úplně nejzákladnějším tukem, který lze na výrobu mastí využít, a který je jeden z mých oblíbených, je domácí škvařené sádlo. Sádlo je po staletí využíváno k promazávání kůže. Za mě je to jeden z nejlepších základů pro mast, avšak je zde jedno ale, a to jeho vůně. Před tvorbou masti si musíte položit otázku, zda vám zápach sádla nebude narušovat celkovou kompozici masti. Pokud použijete na mast silně aromatickou bylinu, jako je třeba rýmovník či máta, může se stát, že vám výsledná mastička bude nepříjemně smrdět 😣.
Často se tak do základů masti využívá tuků, které jsou bez zápachu. Pokud vás však odrazuje od tvorby domácí mastičky myšlenka, že si budete muset objednávat někde na internetu drahé mandlové máslo, pak vás uklidním. Jako jeden z nejlevnějších základů mastí se využívá obyčejná vazelína. Já osobně nerada používám vazelínu (používala jsem ji jen jako základ do masti, kterou si u mě poručil někdo jiný). Vazelína ucpává póry v kůži a zabraňuje tak pokožce dýchat. Navíc, vazelína se vyrábí z ropy a celkově nechápu myšlenku toho, že si takové "svinstvo" chce někdo dobrovolně patlat na pokožku, nedej bože přímo na tvář.
Nejčastějším základem mých mastí je pak kokosový olej, který se dá běžně koupit v každém větším supermarketu a popravdě není ani až tak drahý. Já osobně kupuju kokosový olej s označením "bez zápachu" a vozím si ho v 500 ml sklenicích z Polska, kde běžně v obchodě stojí okolo 10-12 Zl, což je v přepočtu na koruny jen něco okolo 55-70 Kč.
Většinou za svého základu přidávám i kousek včelího vosku, který mám přímo od včelaře. Tady opět upozorňuji na silnou vůni vosku, takže před jeho použitím v některé masti je třeba několikrát přemýšlet. Včelí vosk má však úžasné účinky a pokud potřebujete mast "zředit", aby byla hustší, pak je včelí vosk ideální přísada. Ještě upozorním i na jeho barvu, neboť vzhledem k tomu, že používám pravý včelí vosk (nevěřím těm kosmetických bílým voskům), tak mi ovlivní výslednou barvu mastičky, s čímž taky musím předem počítat (Co si budeme, mastičku, která vypadá jak 💩 si na sebe jen tak nenatřete 😅.).
Další ingrediencí je pak samozřejmě účinná látka, tedy v našem případě bylinky. K tvorbě masti můžete využít jak sušených, tak i čerstvých bylin, moje doporučení je však využít pokud možno byliny čerstvé. Bylin budete potřebovat velké množství. Na váhu vám to přímo neřeknu, ale čím více, tím lépe, neboť chceme docílit toho, že byliny předají do tuku své účinné látky. Pokud byste například do 100 g tuku dali jen 3 květy heřmánku, nezískáte nic jiného, než opět čistý tuk. Abyste docílili toho, že mast bude mít nějaké účinky, je třeba do takového množství tuku přidat alespoň hrst květů.
Já osobně nejsem příznivcem toho, aby se do mastí přidávalo cokoliv jiného, avšak pokud chcete, můžete do mastí přidat éterické oleje, vitamíny, vonné esence, barvivo atd.
Tvorba masti
Vzhledem k tomu, že si mastičky tvořím v malých dávkách jen pro sebe, případně pro rodinu a blízké kamarády, tak využívám dost amatérský způsob.
Tuk je třeba v něčem ohřát. Na to já používám plecháčky. Pokud se rozhodnete pro tvorbu v plecháčku, doporučuji nějaký větší, alespoň půllitrový a přímo s pokličkou. Poklička nám zamezí úniku tepla a tuk se tak rychleji prohřeje. Na plecháčcích, které mám bez pokličky využívám "pokličky" vytvořené z několika vrstev aluminiové folie (alobal).
Jako zdroj tepla využívám skleněný ohříváček na čajové svíčky. Tento způsob ohřívání se mi ověřil jako nejlepší, neboť tuk nechcete škvařit, proto potřebujete nízkou teplotu, kterou na plynovém sporáku moc nedocílíte. Další možností je ohřívat tuk na několikrát, ohřívat jej v troubě či ve vodní lázni. Každému vyhovuje jiný způsob, který se také odráží od toho, kolik masti budete připravovat. Pokud budete tvořit mast z kila tuku, pak klidně dejte tuk do hrnce a ohřívejte na plotně.
Tuk vždy nechám úplně rozpustit a poté do něj přidám bylinky. Pokud používám celou bylinku nebo nějaké větší listy, pak ji předem nakrájím na menší kousky, abych narušila strukturu bylinky a ona tak uvolnila své účinné látky do tuku.
Většinou nechám bylinky v tuku hodinu prohřívat, pak odstavím z plamene a nechám 24 hodin pod pokličkou. Na druhý den opět hodinu tuk s bylinkami prohřívám a následně přes drobné kovové sítko přelívám do čistých skleniček.
Potřeby
Jak jsem již uvedla výše, není toho potřeba tolik, avšak uvedu zde stručný přehled:
- tuk
- bylinky
- plecháček/miska/hrnec
- lžička/vařečka/dřívko (na míchání)
- zdroj tepla (v mém případě ohříváček + čajová svíčka + sirky)
- nádoby na mastičku (já využívám malé zavařovací skleničky)
- drobné kovové sítko
- váha
- nůž (na včelí vosk)
- další přídavky do masti jako éterické oleje, vonné esence, vitamíny atd.
- papírové ubrousky (co si budeme, sem tam nám to kápne)
- porcelánový talířek