12/20/2020

Základní informace pro naprosté začátečníky s ruštinou

 Ahojky všichni!

Tento rok se můj bratr začal jako druhý povinný jazyk učit ruštinu. Shodou okolností má moje kolegyně v práci stejně starého syna, který se začal učit rusky již minulý rok. Po srovnání jsem zjistila, že žáci, kteří se učí ruštinu jako druhý povinný jazyk na základní škole to nemají vůbec jednoduché.

Díky těmto poznatkům jsem se rozhodla sepsat pár materiálů, které se zabývají fonetikou ruského jazyka, kterou se ve velké míře žáci (nebo úplní začátečníci, samouci apod.) nenaučí, a přitom je dost důležitá.

K tomuto tématu jsem se rozhodla natočit video na svůj YouTube kanál, kde pracuji právě s těmito materiály, které vidíte níže. Video naleznete na odkazu zde.

Doufám, že to někomu pomůže a kdyby Vás zajímalo cokoliv jiného, tak napište 😉

A kdyby měl někdo chuť pustit se do učení trochu hlouběji bez učebnic (popravdě neobjevila jsem učebnici fonetiky ruštiny v českém jazyce), tak přikládám jedny stránky, kde se dozvíte o něco víc.
Na odkazu zde.


Příjemné učení!

Vaše Lenka 💙


PS: I já jsem v ruštině stálý začátečník, ale snažila jsem se sepsat a vysvětlit vše tak, aby to pochopil úplně každý.

PPS: Doufám, že můj škrabopis přečtete 😅









12/06/2020

Opékané nudle s omáčkou?

 Ahojky všichni!

Taky máte rádi takové ty opékané nudle s omáčkou (a popřípadě i zeleninou), které jsou k dostání ve všech asijských bistrech, jako nejlevnější jídlo podniku?

Dost dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak si takové nudle připravit doma, ale nikdy jsem nedokázala přijít na to, jak docílit takové konzistence a chuti omáčky, takže jsem nějaké to autentické napodobení vzdala.

Jednou jsem v obchodě narazila na pad thai omáčku, která se používá právě na opékané nudle a je to takový vhodný způsob, jak uvařit rychle jídlo, když jste líní anebo nestíháte. Každopádně tato pad thai omáčka skončila v záchodě...

Omáčka byla otřesně, ale opravdu otřesně sladká, a tuto odpornou chuť nedokázala přebýt ani lžíce soli a lžíce chilli. Celý byt mi další hodinu po použití omáčky smrděl jako cukrová vata s příchutí chilli (pálivě sladká vůně), no prostě hnus!

Tady Vám dám fotku omáčky, kterou tedy rozhodně nedoporučuji kupovat, ale samozřejmě, je to na Vás, jaké máte chuťové pohárky.


Dovolte mi tedy, abych Vám představila můj naprosto jednoduchý recept na to, jak si připravit chutné opékané nudle u Vás doma.

Ingredience:

  • wokové nudle (normálně mám ráda rýžové nudle, ale na opékání jsou lepší wokové)
  • sójová omáčka (nejvíce mi chutná se světlou nebo v kombinaci světlé s kapkou houbové)
  • koření: sůl, pepř, kari, chilli, kurkuma (to je naprosto na Vás, jakou máte preferenci)
  • škrob (já používám tapiokový, na zahuštění omáčky)
  • sezamový olej
Pokud chcete nudle ochucené, přidávám:
  • cibule
  • sušené houby
  • někdy i: mrkev, okurek, jablko, ředkev atd. (podle toho co je doma a na co mám chuť)
Postup:
Nudle připravíme podle návodu (dát do misky, zalít horkou vodou, nechat odstát, slít vodu, okapat). Hotové nudle nechejte co nejvíce okapat. 

Na pánev kápněte sezamový olej a nechejte opražit zeleninu s houbami. 

Mezi tím, co se dělá zelenina, namícháme si v misce omáčku. Do misky nalijte sójovou omáčku (nemám odměřeno kolik, dělám to od oka, ale řekněme, že je to tak 60-80ml), přidejte koření a zřeďte vodou. Je na Vás, jak silnou chuť chcete, já osobně většinou dělám poměr 1:1 (1 díl sójové omáčky na 1 díl vody). Nakonec do směsi přidejte dvě lžíce škrobu a vše dobře promíchejte, aby ve směsi nebyly hrudky.

Jakmile je zelenina hotová, přidejte na pánev nudle a chvíli restujte.
Pokud máte pocit, že jsou nudle již takové suché (mírně opražené), zalijte pánev připravenou omáčkou a vše pořádně promíchejte. Díky škrobu se omáčka stane hutnější, bude takové lepkavé konzistence.
Nechte povařit ještě asi minutku a pořádně několikrát promíchejte.

Podávat můžete ihned po přípravě.


Přeji dobrou chuť!
Vaše Lenka

11/22/2020

Přírodní brčka na pití

 Ahojky všichni!

Pokud si vzpomínáte na článek, kde jsme vyráběli přírodní štětec, tak Vám dnes ukáži, jak stejný materiál využít trochu jinak, jednodušeji.

Poslední dobou je velmi propagováno nekupovat plastová brčka a odmítat je v obchodech (když si kupujete nějaké pití). Prodávají se brčka z nerezu, skla, bambusu a dalších materiálů. Pokud si budete chtít nějaké takové "ecofriendly" brčko pořídit, možná Vás zarazí jeho pořizovací cena. Kovová brčka se v bezobalových obchodech pohybují v cenách od 40Kč nahoru, skleněná jsou pak ještě dražší.

Dnes jsem se rozhodla ukázat Vám, jak si takové brčko můžete za pár minut vyrobit sami doma a nebude Vás to stát víc, než vycházku do přírody a asi měsíc čekání 😄.


Budete potřebovat:

  • stébla rákosu (vybírejte dlouhé rovné kusy bez jakýchkoliv vad)
  • nůž
  • smirkový papír (dobře poslouží i starý pilník na nehty 😅)
  • špejle nebo tenká pletací jehlice
  • štěteček na čištění brček
Postup:
Krok 1
Vydejte se do přírody, někam k rybníku či potoku a najděte místo, kde roste rákos. Uřízněte pár stébel, která se Vám líbí a zbavte je listů. Tato stébla pak nechejte doma pořádně vyschnout (nepracujeme s čerstvými!). Při řezání stébel dbejte na to, abyste řezali za kolínky (Vaše vybraná část stébla musí mít kolénka z obou stran).




Krok 2
Pokud jsou vaše stébla dobře vyschlá (já je nechala schnout asi měsíc), je na čase dotvořit Vaše budoucí brčko.
Nejprve si vyberte, která část bude Vaše brčko. Nemusí to vyloženě být jedna část stébla od kolínka po kolínko, ale mohou to být dvě části s kolínkem uprostřed. Každopádně však na obou koncích musí být kolínka!
Odřízněte zbytek stébla, který nebudete potřebovat asi 4mm od kolínka.
Já se rozhodla dělat kratší brčko,
které nebude tak trčet ze skleniček


Krok 3
Začištění kolínek stébla. Pomocí nože opatrně odřežte všechny přebytečné vrstvy, které u kolínek zavazí (zbytky listů).


Krok 4
Pomocí smirkového papíru zarovnejte oba konce a poté mírně zakulaťte (abyste si o brčko v budoucnu nepořezali rty). Doporučuji smirkovat brčko jedním směrem, nejezděte brčkem po smirkovém papíru tam a zpátky, protože by se mohlo stát, že se Vám kus uštípne. Hranu zakulatíte pár tahy brčkem nakloněným v úhlu asi 45° ke smirkovému papíru.



Krok 5
Pomocí špejle propíchněte střed kolínek, aby se stéblo stalo dutým.





Krok 6
Pomocí štětečku vnitřek brčka pořádně vyčistěte. Bude to chvíli trvat, ale ve výsledku uvidíte krásně rovný povrch (nechcete přece pít kus rákosu že jo).

Krok 7
Nakonec ještě jednou zkontrolujte konce brčka, zda nejsou ostrá a před použitím brčko několikrát pořádně propláchněte.



Tak co? Přijde Vám výroba vlastního brčka těžká? A zkusíte si nějaké svoje brčko vyrobit?

Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

11/08/2020

Moje inspirace na hlavní (rychlá) jídla

 Ahojky všichni!

Každému se čas od času nechce stát 3 hodiny v kuchyni, aby si uvařit pořádné teplé jídlo a někteří si potřebují naplánovat takové menu, které si mohou sbalit do krabičky sebou.

Dnes Vám ukážu pár fotek mých nejoblíbenějších relativně rychlých jídel, které zvládne připravit každý (i úplný začátečník). Snad se někomu bude inspirace hodit 😉

Předem upozorňuji, že jsem ten typ člověka, co jí vše z jedné misky (talíře), jí jako hlavní přílohu rýži (prostě mi chutná jasný! 😄) a potřebuje mít jídlo dost barevné (vzhledem k mému životnímu stylu se snažím jíst co nejvíce zeleniny, je to takový můj druh diety zřejmě 😂). Jo a taky předem upozorňuji, že jsem spíš na asijskou kuchyni (jop, přidávám sójovku skoro do všeho a jen o něco méně často používám kari a čili 😅), takže taková ta typická jídla typu koprová máčka, guláš, rajská atd. u mě vážně nenajdete (jen málo kdy vařím něco, co zabere takovou spoustu času 😅).

(Jo a jen tak mimochodem, rýži dávám vařit jako první a u toho připravuji zbytek jídla. Většinou to vychází tak, že jakmile se dovaří rýže je připravený i zbytek jídla. Takže suma sumárum potřebuji jeden malý kastrůlek na rýži, pánev a misku ze které jím. Tomu se říká úspora nádobí! Protože popravdě nesnáším umývání nádobí! 😋😄).

Vždy přidám fotku jídla a pod něj do popisku, co jsem do konkrétní misky dala.


Míchaná vajíčka, narychlo opražená cuketa se šunkou,
mrkví, ředkvičkou a rajčetem

Jasmínová rýže s bílou quinoou, opražená cuketa,
opražené žampióny s mrkví a ačokčou

Rizoto z jasmínové rýže s cuketou a žampiony,
opražené tofu marinované v sójové omáčce, kari a čili

Jasmínová rýže s pečenou zeleninou (rajče, brokolice, mrkev),
žampiony a kuřecími kousky

Opékaná dýně s paprikou, okurkou, rajčetem a vařeným vejcem

Opékaná cuketa se šunkou, lahůdkovým tofu, mrkví,
naklíčenými mungo fazolkami, jablečnými plátky a vařeným vejcem

Rýžové nudle, vařená zeleninová směs a směs opékané cukety s červenou čočkou,
naklíčenými mungo fazolkami a čili

Rýžové nudle a směs tofu, červené čočky a naklíčených mungo fazolek
 opečených v sójové omáčce

Hráškový krém s opečeným celozrnným toustem
(jedno normálnější a moje hrozně oblíbené jídlo! 💙)

Polévka na 1000 způsobů a vždycky jinak aneb Polévka co dům dal
Většinou přidávám zeleninu (brambor, mrkev, cibuli, česnek),
luštěniny (quinoa, červená čočka, naklíčené mungo fazolky),
sušené houby, koření a domácí sušené bylinky.
Samozřejmě, že se složení mění podle toho, co zrovna roste v zahradě.
Bratr do polévky potřebuje nudle (přidávám rýžové, protože se nemusí vařit,
prostě je hodím do jeho misky s polévkou 😂).

Jarní závitky plněné rýžovými nudlemi s kari,
strouhanou mrkví a plátky broskve
(Pokud závitky neznáte, recept naleznete zde)

To bylo mých 11 (chtěla jsem dát 10, ale nakonec jsem zjistila, že jsem přidala o jedno víc a už se mi to nechce mazat 😅) poměrně rychlých hlavních jídel, která si dávám k obědu více-méně pořád (pouze v malých obměnách podle toho, co zrovna mám doma).
Příště Vám přidám pár ukázek na jednoduché, chutné a barevné svačiny 😉😋.

Dobrou chuť!
Vaše Lenka 💙

10/25/2020

TO versus TO - Inkluze X Integrace

 Ahojky všichni!


Už nějaký ten rok se naše společnost dělí na tábory pro a proti inkluzivnímu vzdělávání, avšak většina lidí ani neví, co to vlastně znamená.

Dnes jsem se proto zaměřila na 2 pojmy, které se vztahují k tomuto tématu a dost je zaměňujeme.

Pojďme si ukázat, proč inkluze a integrace není synonymem, v čem se vlastně liší?



Integrace

  • Začneme tím, co bylo historicky první. Integrace se pojí někdy k 80. létům 20. století.
  • Integrace se volně dá přeložit jako znovuzačlenění. Jde tedy o to, že dítě začleníme do nějakého kolektivu.
  • Problémem této myšlenky je však to, že se zabývá hlavně jen tím začleněním žáka do kolektivu, ale o další věci se již nestará. Žák tedy ve výsledku mívá velká trápení, protože je na něm samotném, aby se kolektivu přizpůsobil.
  • Ve zkratce by se dalo říct, že chceme po žákovi aby za nějaké pomoci vyšplhal na určitou laťku.


Inkluze

  • Pojem inkluze přišel na mysl někdy v 90. letech 20. století.
  • Někdo tvrdí, že se jedná o tzv. "vylepšení" integrace.
  • Inkluze jako taková spočívá v bezprostředním akceptování žáka takového jaký je, jeho speciálních potřeb. Jedná se o nejvyšší stupeň přístupu k žákům s SVP (speciální vzdělávací potřeby). 
  • Při inkluzivním vzdělávání se má realizovat princip spravedlivých vzdělávacích příležitostí.
  • Na rozdíl od integrace se v inkluzivním edukačním procesu nepřizpůsobuje žák prostředí, ale naopak prostředí žákovi.
  • Ve zkratce by se tedy dalo říct, že žákovi neukážeme žádnou laťku, protože nechceme, aby na ni šplhal.



Já vím, že jsem to vzala dost ve zkratce, ale není jednoduché tyto dva pojmy od sebe moc odtrhávat.

Pokud by někoho toto téma zajímalo a chtě by se do hloubku ponořit do studování tohoto tématu, tak mám ještě pár posledních informací:

Vše ve škole se řídí hlavním zákonem (tzv. "školský zákon") č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním vyšším odborném a jiném vzdělávání. (Vzdělávání žáků se SVP se zabývá §16)

V roce 2015 přišel v platnost zákon č. 82/2005 Sb., který pozměňuje znění původního školského zákonu a v něm se uvádí, že s "okamžitou platností" (tím se myslí od následujícího šk. roku) musí základní školy přijmout dítě s postižením do běžné ZŠ. (Spádová škola žáka nemůže odmítnout)

Vyhláška č. 27/2016 Sb. (v pozdější úpravě 270/2017 Sb.) se zbývá přímo vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a nadaných žáků.


To bude pro dnešní složité téma vše. Doufám, že Vám, alespoň trošku pomohlo 😉.


Vaše Lenka 💙

10/11/2020

Vyrábíme! - Hračka (nejen) pro větší hlodavce

 Ahojky všichni!


Vzhledem k tomu, že jsou králíčci extrémně hraví tvorové a ta moje malá chlupatá koule již potřebovala něco nového, jsem se rozhodla pořídit nějakou novou hračku. Ve zverimexem jsem koukala, že není moc velký výběr a na zahraničních webech sice výběr je, ale ceny jsou až moc přemrštěné (což jsou i v našich zverimexech). Dnes Vám proto ukážu jak jednoduše a rychle vyrobit hračku za málo peněz a bez toho, aniž byste byli nějak extrémně zruční 😉.


Na výrobu hračky budete potřebovat:

  • 2 větší dřevěné korálky (pokud neděláte hračku pro hlodavce tak korálky nepotřebujete)
  • bavlněnou prádelní šňůru (bude Vám stačit necelý metr, dejte však pozor, abyste prádelní šňůru zvládli provléknout korálky!)
  • nůžky

Postup výroby:
Krok 1
Naměříme si 3 stejně dlouhé prameny prádelní šňůry.

Krok 2
Všechny 3 prameny prádelní šňůrky provlékněte jedním korálkem a zauzlujte (já je dohromady svázala bavlněným provázkem), aby korálek nemohl sklouznout dolů.
Krok 3
Nyní se pustíme do pletení. Pokud byste pletli copánek ze 3 pramenů, byla by práce rychlejší, avšak výsledné "lano" by bylo moc plastické, proto pleteme stylem "scoubidou" (kdo si pamatuje, jak se pletli bužírky do kulata hmm? 😁).
Pokud neumíte, rychle vysvětlím:
Na prameny se musíte dívat seshora (tzn. rozložíte je na korálek do tvaru hvězdičky). Nyní vezměte jeden pramen a položte ho přes druhý (dělejte úplně na volno tak, aby Vám tam vznikala jakoby očka). Poté vezměte druhý pramen a přeložte ho přes třetí. Nakonec vezměte 3. pramen a provlékněte ho do očka, které vzniklo přeložením prvního pramene přes druhý. Nakonec vezměte všechny 3 prameny zaráz a pevně utáhněte. Takto pokračujete dokud Vaše lano nebude dostatečně dlouhé.

Krok 4
Jakmile je vaše lano dostatečně dlouhé (pokud tvoříte hračku s korálky pro hlodavce, stačí opravdu kousek, asi 10 max. 15cm), navlékněte na všechny 3 prameny druhý korálek a opět zauzlujte.
Zbytky šnůry zastřihněte a konce rozčepyřte.
Hotová hračka (kousátko)
A máte hotovo!
Rychlé a snadné co? 

Doufám, že se Vašim mazlíčkům bude nová hračka líbit!

vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

8/02/2020

Jak naložit se zbytky tuhého mýdla

Ahojky všichni!

Kdo používáte doma tuhá mýdla, tak určitě znáte tu nepříjemnou situaci, kdy Vám zbude úplný zbytek, který již klouže v rukách, nic s ním nejde namydlit a rozmokvává se Vám v mydlence.

Dnes jsem si pro Vás připravila 3 jednoduché a efektivní tipy na to, jak naložit s těmito zbytky mýdla. 😉

1. Mýdlový pytlíček
Zbytky mýdla můžete jednoduše naházet do látkového pytlíčku, a poté se mydlit přímo přes něj.
Já osobně mám pytlíček uháčkovaný ze 100% recyklované bavlny a pokud někdo umí alespoň naprosté základy háčkování, pak takový pytlíček není vůbec žádný problém. 😉

2. Prací sliz
Pokud používáte na ruční praní jádrové mýdlo (já osobně používám Jelena), pak si můžete ze zbytků vytvořit prací sliz.
Na prací sliz potřebujete zbytky jádrového mýdla, které nastrouháte (ale zřejmě to půjde i s obyčejným, jen to musíte předem vyzkoušet na nějakých hadrách, abyste si nezničili oblečení), vodu a prací sodu.
Na 250g mýdla budete potřebovat 100g prací sody a 6l horké vody. Mýdlo nasypeme do kýble a zalijeme litrem horké vody, po vychladnutí přisypeme sodu a zbytek vody. Po vychladnutí vznikne prací sliz, který můžete používat místo pracího prášku či gelu přímo v bubnu vaší pračky.

3. Mýdlové kuličky
Pokud byste rádi měli opět tuhé mýdlo v ruce, pak jsou mýdlové kuličky nejlepší variantou. 
Zbytky mýdla nastrouhejte na mýdlové šupinky, ty pak v míse pokropte vodou, abyste dostali konzistenci tvárného těstíčka (moc vody k tomu potřebovat nebudete). Toto těstíčko pak můžete tvarovat do jakýchkoliv tvarů. Nakonec jen necháte svoje nová mýdýlka vyschnout a můžete dál pokračovat v mydlení.
Já osobně do těstíčka přidala ještě parfémovou esenci (vůně přímo pro kosmetické využití) a sušené květy. Vždy jsem si z těstíčka vymodelovala placku, do které jsem umístila konce provázku a poté tvarovala do kuličky.
Nastrouhané mýdlo
Přidala jsem sušené fialky


A fialkovou vonnou esenci
Takto vypadá mýdlová hmota


Hotové kuličky

Pro vysušení jsem je zavěsila
kolíčkem na prádelní šňůry

Tak snad už žádné zbytky nepoletí do koše! 😉
Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!

7/19/2020

Jak omezit odpad v domácnosti již při nákupu

Ahojky všichni!

Jsme v době, kdy se hodně mluví o plastech a odpadu, otvírají se bezobalové obchody, řeší se ekologie,...
Všimli jste si někdy, za kolik plastu v obchodě vlastně zaplatíte? Kolik zbytečného odpadu si domů donesete?
Dnes Vám zkusím trošku přiblížit moji politiku myšlení při nakupování v normálních velkých supermarketech a hypermarketech. Zkusíme spolu trošku zapřemýšlet nad tím, co vlastně nakupujeme a za co platíme. Dnes se zkusíme odpadům co nejvíce vyhnout a příště se zaměříme na to, jak odpad ještě znovu využít.


První krok při nakupování je rozhodně uvědomit si, co vše musíte a nemusíte kupovat.
S tímto krokem souvisí krok druhý, a to zjistit si, zda produkt, který chcete koupit neexistuje v přijatelnějším balení. Například naprosto zbytečným odpadem v každé druhé domácnosti jsou plastové kelímky od jogurtů. Já osobně kupuji jogurty pouze ve skleničkách. Jistě, někdo může namítnout, že jsou jogurty ve skleničkách drahé, ale vzhledem k tomu, že cena skleniček se pohybuje okolo 6-8 Kč + cca. 3Kč za víčko, přijde mi, že 10Kč za obsah (tedy samotný jogurt) není zas až tak moc, když si vezmete, že jogurt v plastovém kelímku Vás vyjde na 10-15Kč (záleží na značce a objemu, vzala jsem průměrnou cenu) a máte k němu zbytečný odpad. Navíc skleničky doma můžete využít na spoustu věcí (k tomuto se vrátíme o kousek níže).

Dalším a posledním krokem dnešního rychlo okénka při nakupování je uvědomit si již doma, že si máte sebou vzít z domu tašku. Já osobně tašku taky dost často zapomínám doma, ale v tom případě pak v obchodě kupuji papírovou tašku. Rozhodně se pokuste vyvarovat kupování jednorázových igelitových tašek (jsou hrozně tenké a kolikrát je roztrhnete dřív než vůbec odejdete z obchodu).

I při nakupování v obřích nákupních centech tedy můžete myslet na snížení používání plastů na jedno použití, na svůj dopad na planetu, na snížení množství vyprodukovaného odpadu atd.

Moc, moc prosím, vyhýbejte se takovým těm krabičkovým jídlům (saláty, krájené ovoce apod.). Za prvé jsou jídla zbytečně předražená, a za druhé obsahují obrovské množství zbytečného plastu (např.: miska ve které je salát + mistička se zálivkou + vidlička). Myslím, že není takový problém nosit si sebou v tašce vlastní příbor (nebo alespoň lžičku) a koupit si na svačinu něco, co není ve zbytečném plastovém království a navíc se toho ani nejste schopní najíst 😝.


A na úplný závěr 2 důležité tipy, jak vybírat produkty.

1)Koukejte na obal a zapřemýšlejte, zda lze znovu použít, lze z něj něco vytvořit či je recyklovatelný. Snažte se vybírat produkty v krabičkách (plastových), které lze znovu použít (jako úložný prostor). V plastových krabičkách (které lze znovu použít) můžete koupit spoustu věcí od salátů, přes pomazánky až po zmrzlinu. Stejně tak se snažte vybírat produkty ve sklenicích. Nejen, že sklenice využijete naprosto na cokoliv, také jsou 100% recyklovatelné a navíc vidíte, co kupujete! (na rozdíl od plechovek, papírových sáčků, plastových neprůhledných sáčků atd.) Sklenice můžete použít na zavařování, jako úložný prostor na cokoliv, jako vázu, sklenici na pití, jako nádobu na nakupování v bezobalových obchodech, jako kořenky atd. (využití sklenic je naprosto nespočet).

2)Nekupujte produkty podle ceny (viz příklad s jogurtem ve skleničce).


A nakonec přidám ještě jeden tip, jak se zbavit etiket ze sklenic (aspoň takto to dělám já 😅):
1) Sklenice řádně vymyjte a nechejte je odmočit (alespoň 2h, nejlépe však přes noc).

2) Po odmočení se pokuste odstranit co nejvíce etikety to jen půjde (nejlépe, aby zůstalo na skleničce jen lepidlo bez jakékoliv vrstvy papírové etikety). Klidně si k ruce vezměte nůž na seškrabání.

3) V misce smíchejte jedlou sodu s olejem (je jedno jakým já používám klasiku slunečnicový) ve spíše tužší pastu. Touto pastou pak potřete místo s lepidlem po etiketách a pomocí hrubé houbičky pastou místo vypískujte (jde to krásně, olej ničí odolnost lepidla).

4) Nakonec skleničky pořádně opláchněte v jarové vodě, abyste je odmastili.


To bude pro dnešní rychlo okénko mé politiky nakupování vše. K nakupování se vrátíme zase někdy příště, třeba po prázdninách😉.
vaše Lenka 💙

7/05/2020

TO versus TO - Pantheon X Parthenon

Ahojky všichni!

Dnes jsem si pro Vás připravila záludnost, která se ráda objevuje v křížovkách pod heslem "antický chrám".
Jako někdo, kdo rád cestuje, miluje ruční práce a maturoval z výtvarné výchovy, mi to nedá se k tomuto tématu nevyjádřit, proto jsem pro Vás sepsala pár informací o tom, který chrám je který 😉.

pokusila jsem se o malou kresebnou ilustraci 😅

Pantheon

Pozor na ten pravý originální antický Pantheon! Slovem "Pantheon" je totiž označeno více (nejen) památek po celém světě (např.: Pantheon ve Francii postaven někdy v 18. století)!
Jen pro zajímavost i ČR máme jeden svůj malý Pantheon, a to skalní hrad Vranov v Čechách (Vranov-Pantheon).

Toto slovo zná snad každý (nebo alespoň většina), ale nejsem si jistá, jestli si každý vybaví i onen konkrétní chrám. Dost často se setkávám s tím, že když zmíním slovo "Pantheon" lidé začnou popisovat "Parthenon" 😅.
Pantheon je velice známý antický chrám, který se díky několika rekonstrukcím (v průběhu různých staletí) zachoval až do dnes. Naleznete ho Římě (Itálie) na Piazza della Rotonda.

Pantheon je známý hlavně díky kruhové aule s polokruhovou klenbou v jejím středu je okulus (zkrátka jednoduše řečeno má uprostřed střechy obrovskou díru), který slouží jako přirozený zdroj světla (mějme na paměti, že v antice neměli elektřinu ani moderní prosklené vily a potřebovali do chrámu nějak dostat světlo), díky tomu také není podlaha v chrámu rovná, ale mírně svažitá, aby zajistili odtok případné dešťové vody.
Pantheon je velice významnou památkou hned z několika důvodů. Jedním z nich může být i fakt, že chrám dříve sloužil jako pohřebiště známých osobností (pochovali zde např.: Raffaela Santiho - renesanční malíř a architekt).

Pantheon je volně přístupná památka, tedy neplatí se žádné vstupné. Je to jedna z památek, která je hojně vyhledávána turisty.
V dnešní době je chrám zasvěcen Panně Marii.

Parthenon

Jedná se o trosky (takovou zříceninu 😅) (pro mě asi nejznámějšího) antického chrámu, který byl postaven někdy v 2. polovině 5. století před naším letopočtem.
Tento chrám byl postaven (zasvěcen) pro bohyni Athénu s přívlastkem "parthenos" (důvod názvu chrámu), tedy Athénu panenskou (Ano, Athéna má více přívlastků, zkuste kouknout na Google 😉 mám pocit, že nejvíce známou je Athéna promachos - tedy bohyně války).
Chrám (nebo spíš jeho trosky) se nachází na Akropoli (je její dominantou, v tehdejší době byl chrám vystavěn jako takový výraz moci a bohatství, něco jakoby si miliardář postavil na kopci obrovskou zlacenou vilu) v Athénách (Řecko).
Parthenon je památkou přístupnou turistům (v současné době se již několik let rekonstruuje pod záštitou dotací z EU) a je zapsán na seznamu památek UNESCO.



Doufám, že těchto několik málo informací trochu pomohlo v přehlednosti o tom, který chrám je který.
vaše Lenka 💙

6/21/2020

Jídelníček pro králíčka aneb Co nemusíte kupovat ve zverimexu

Ahojky všichni!

Poprvé se dnes na blogu podíváme na téma toho, co můžete nakoupit (nejen) v přírodě, když máte rozmlsaného domácího mazlíčka. Předem upozorňuji, že nejsem ten typ člověka, který by si pořídil mazlíčka a neměl ho rád, a proto by na něm chtěl škudlit, to rozhodně ne! Naopak svého králíčka nadevše miluji, a proto mu chci dát to nejlepší, ale ne vždy to nejlepší musíte pořídit ve zverimexu 😉.

Dnes jsem si pro Vás tedy připravila soupis toho, co nemusíte nutně kupovat, je pro králíčky vhodné na papání a také soupis toho, co můžete vypěstovat na své zahrádce pro své chlupaté mlsouny.
(Vše testováno na mém malém rozmlsaném gurmánovi!)
Nejprve se tedy podíváme na to, co Vás nebude stát ani korunu. Nulovými položkami na Vašem seznamu by rozhodně měly být bylinky! Králíčci jsou býložravci a jejich nejhlavnější položkou na jídelníčku je seno, to však musí králíčkovi vonět, a proto velmi doporučuji si sušit své vlastní seno. Já osobně mám doma 3 pytle kupovaného sena, které mi tu leží už více než půl roku, jelikož Taki (jméno mé králičice je Takara, kdyby ještě někdo nevěděl) kupované seno nechutná (nevoní ji, má jinou barvu než domácí).

No, ale pojďme si tedy sepsat seznam, co lze pro králíčky nasbírat v přírodě zadarmo (a ještě budete mít krásnou procházku na vzduchu)
(Takara je japonské ženské jméno a znamená poklad)
Jen ještě malá poznámka... Rozhodně sbírejte vše jen na místech, která nejsou určena pro volný pohyb zvířat (především tedy psů) někde v parku či na veřejných frekventovaných místech. Mohu jen doporučit vše před sušením důkladně omýt čistou vodou, abyste měli jistotu, že králíček nepozře něco, co nemá.

  • seno = sušená tráva (co takhle vyrobit si z něj rovnou hračku? návod zde)
  • bylinky: listy i květy smetánky lékařské, květy sedmikrásky chudobky, kvetoucí natě hluchavek (hlavně té bílé), listy jitrocele, kvetoucí natě ptačince žabince, květy měsíčku lékařského atd.
Poznámka: Bylinek je nepřeberné množství a vězte, že platí pravidlo, že velkou většinu bylinek, které můžete Vy, může i Váš králíček. Osobně mám vyzkoušeno, že králíček nepapká až moc aromatické bylinky, ale třeba lístek meduňky lékařské si také dá. Ale pozor, všeho s mírou! S bylinkami se nikdy nic nesmí přehánět, takže jen pár lístků a určitě ne kombinovat vše dohromady!! Také platí pravidlo, že sbíráte jen bylinky, které Vy sami znáte, dokážete je určit a jste si 100% jistí!!
  • ovoce: jahůdky (měsíční i zahradní), borůvky, jablíčka,... (zkrátka to, co můžete najít volně v přírodě klidně i špendlíky)
Poznámka: Ovoce i zeleninu nedávám moc často čerstvou. Jistě, že ji králíček může čerstvou, ale já dávám skoro každý den čerstvou trávu, a tak by v sobě králíček měl až moc vody. U správného jídelníčku pro svého králíčka musíte dbát na poměr čerstvého (vodnatého) a suchého krmiva, aby se Váš králíček nezdul (aby neměl nadýmání, neboť králíček nedokáže stejně jako člověk vypustit přebytečné plyny, zkrátka řečeno, nedokáže si prdnout 😝). Já proto nejčastěji ovoce i zeleninu suším na chipsy v sušičce.
  • ořechy: všechny co Vás jen napadnou, ve volné přírodě nejčastěji vlašské a lískové
  • větvičky - na okusovaní/broušení zoubků, můžete použít větvičky z ovocných stromů, břízy či vrby (návod na hračku zde)

Na zahrádce pak můžete vymezit malé místečko na výpěstky pro Vašeho mazlíčka nebo prostě z Vaší úrody malé množství dáte pro něj stranou (doporučuji opravdu nasušit na chipsy).

Na zahradě tedy pak pěstujeme pro králíčka nejčastěji zeleninu jako je:
mrkev, kedluben, červená řepa, rajčátko,...

a ovoce:
jablíčka, hrušky, meruňky, jahůdky,...

Poznámka: Opět platí pravidlo vše dávat jen po malých dávkách! Ne že králíčkovi dáte celé čerstvé 100g rajče!
(více fotografií přidávám na instagram @lenzden)
Na zahradě i doma v květináči pak můžete pěstovat speciální "trávu pro králíky". Semínka pro tuto trávu lze koupit ve většině obchodů, kde prodávají i jiná osiva a stojí okolo 100 Kč. Levnější alternativou je pak miska s osivem určená přímo pro králíčky, která stojí okolo 40 Kč. Navíc, osivo vyroste mnohem rychleji než daná tráva, avšak je takové jednolité (semínka trávy jsou nakombinovaná z několika druhů travin).

Poznámka: Pokud máte někde blízko pole nebo prostě možnost, králíčci zbožňují i semínka slunečnice, obiloviny, sušené plátky (rozvařené, poté rozplácnuté a usušené) kukuřice i hrachu

Tak, a to by pro dnešní článek o tom, co můžete pro své mazlíčky připravit na jídelníček bylo vše. Jistě, že existuje obrovská spousta krmiv a pochutinek, avšak některá mi přijdou zbytečně předražená a některá zas až nepřirozeně barevná. Pořád však mějte na mysli, že hlavní stravou pro králíčka je nějaké kompletní krmivo (já používám pelety-granule) a seno (jasně a dostatek pitné vody). Vše navíc jsou jen doplňky stravy a pochutiny, které králíček nemusí nutně mít každý den.

Tak ať těm našim rozmlsaným chlupáčům chutná!
Vaše Lenka 💙

6/07/2020

TO versus TO - setí X sázení

Ahojky všichni!

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a já narazila na další 2 pojmy, které se lidem dost pletou a dost lidí v nich nevidí rozdíl. Dnes si v naprosté rychlosti (protože na nich není nic složitého) vysvětlíme 2 úplně jednoduché pojmy, které zná každý, ale každý (nejen)zahrádkář by měl též znát jejich význam, aby věděl, v které situaci slovo použít.

Setí

set (ne ten ve sportu 😜), něco seji/seju (jsou zde možné oba tvary, já dále budu používat tvar s U)

Setí je činnost, při které zapracováváme semena do zeminy (Ale není pravidlem! Některá semena se nemusí nutně dávat do zeminy).
Říkáme, že něco vyséváme (Kupříkladu "Dnes jsem vysévala mrkev." nebo "Zítra zaseju hrách.").
Abychom mohli říct, že sejeme, potřebujeme k tomu semena neboli osivo. (Zahrádkáři si dělají tzv. osevní plány, kde si na kus papíru nakreslí záhony na své zahradě a do nich si vepíší, co kam budou vysévat, aby se nestalo, že příští rok vysejí nějakou plodinu na stejné místo.)

Můžeme tedy něco vysít (vyset), zasít (zaset), osít (oset) atd. 
Pamatujte, že OSivo=(O)Set


Sázení

sázet, něco sázím (nikoliv však čísla do sportky😜)


Sázení je činnost, při níž do záhonu či třeba květináče vsadíme sazenici.
Když Vám rostlinka v květináči vyroste tak, že je na ni již květináč malý, musíte rostlinku přesadit do většího květináče.

Sázení je tedy činnost, která následuje po setí, jelikož musíme sazeničky (někdo říká přísady - jedná se kupříkladu o předpěstovaný kedluben, salát, květák, okurky atd.) nejdříve nějak získat (samozřejmě, že ne vždy tomu tak je).


Můžeme tedy něco zasadit/zasázet, přesadit/přesázet, vysadit/vysázet atd.

Pamatujte, že SAZenice=SÁZet

5/24/2020

Recyklované pletení z vázacích pásek

Ahojky všichni!

Co jsem doma na "korono-prázdninách" dělám trochu pořádek a prohrabuji se v krabicích s materiálem, který by se dal využít pro tvoření. V jedné z krabic jsem našla obří množství plastových vázacích pásků (používají se na stahování balíků, palet apod.). Těchto vázacích pásků mám stálý přísun, takže jsem si jich odložila několik kousků a od té doby je vyhazovala (nebyl čas je zužitkovat a kdybych si je vždy měla všechny nechat, tak už mám plný byt). Bylo mi líto pásky vyhodit, ale jsou úzké a poměrně krátké, takže se nehodí na žádné extrémně velké projekty, avšak na ty menší naprosto stačí (akorát kvůli jejich šířce je práce o něco delší).

Dnes jsem se rozhodla ukázat Vám jak se z plastových vázacích pásek dá jednoduše "uplést" malá podložka kupříkladu pod hrníček, avšak touto stejnou technikou pletení lze dělat i větší projekty, jako třeba obal na květináč/tužkovník nebo dokonce i celá taška/kabelka.

Budete potřebovat:

  • vázací pásky
  • izolepu
  • nůžky
  • nějakou podložku (buď přímo stůl nebo nějaký kus zbytečného kartonu)
  • kleště (nejsou nutností)

Postup:

Krok 1
Na podložku si těsně vedle sebe naskládejte Vámi vybraný počet vázacích pásek (já použila na podtácek 20). Různě je barevně kombinujte a na podložku pevně přilepte izolepou (zahlaďte izolepu koncem nůžek či nehtem opravdu až ke kraji pásek).

Krok 2
Nyní začneme s vplétáním. Vezměte si jakoukoliv vázací pásku a vpleťte ji kolmo do připravených řad. Vázací pásek musí na obou stranách mít rezervu alespoň 6cm!
Takto vpleťte alespoň 5 prvních řad a poté začněte pásky utahovat k sobě, aby ve výsledném produktu nebyly díry.
Nezapomeňte pásky vplétat cik-cak!


Krok 3
Jakmile budete mít vpletený dostatečný počet pásek (já jich vpletla 10), začneme pásky zaplétat, abychom měli rovné strany, které nebudou píchat a hlavně se celý výsledný výrobek zpevní a bude držet krásně pohromadě.
Začneme s pásky, které jsme teď do osnovy vplétali.
Na konci, kde vpletený pásek nekončí nad, ale pod osnovním páskem, vpletený pásek zohneme a ohyb pořádně zahladíme, aby byl jakoby vyrytý. Konec tohoto pásku zastřihneme zešikma (do špičky) a vpleteme zpět do osnovy ve stejném pořadí jako je (kopírujeme ho).
Tento krok uděláme se všemi vpletenými pásky. Vždy vpleteme jen konec, který končí pod osnovním páskem!
Zohnutí konce vpleteného pásku přes osnovu.
Vpletení konce pásku do osnovy.
Krok 4
Jakmile máme zafixované všechny konce vpletených pásek (alespoň z jedné strany), odlepíme osnovní pásky od podložky.
Nyní zafixujeme konce vpletených pásek, které zbyly, tudíž celé svoje dílo přetočíme vzhůru nohama a uděláme to stejné, jako v předchozím kroku. Nyní nezapomeňte pásek pořádně utáhnout, abyste všechny osnovní pásky stáhli k sobě a neměli ve výsledném díle zbytečné díry.

Hotové zakončené vpletené pásky.
Krok 5
Nyní zafixujeme konce osnovních pásek (ty konce, co byly přilepené izolepou k podložce). Všechny konce zastřihneme zešikma a povytáhneme je tak, aby když je přelomíme přes první vpletený pásek, dosahovali koncem alespoň pod 4. vpletený pásek v řadě.
Opět platí pravidlo, že fixujeme konce na té straně, kde osnovní pásek končí pod vpleteným páskem!
Jakmile budete mít řadu hotovou, přetočte dílo vzhůru nohama a udělejte to stejné se zbylými konci osnovních pásek na této straně.
Zastřižené konce osnovních pásek.
Zakončená polovina osnovních pásek.
Zastřižené konce zbylých osnovních pásek.
Krok 6
Nyní už nám chybí dokončit jen poslední strana osnovních pásek. Zde je velmi důležité, abyste pořádně postahovali k sobě všechny vpletené pásky a při vplétání konců dbali na to, abyste všechny konce utáhli stejně silně, protože jinak by Vám vznikli na výsledném produktu na protější straně schody.
Dokončené 3 strany.
Postahované všechny vpletené pásky k sobě.
Vpletená polovina konečných osnovních pásek.
Finální dokončení - vpletení posledních konců osnovní řady.
A máme hotovo!
Tento čtvereček lze použít třeba jako podtácek pod hrníček nebo prostě nějakou podložku třeba na brýle, abyste je nepokládali přímo na stůl.


Stejným způsobem jako tento čtvereček lze uplést větší věci, klidně i obdélník či dokonce můžete plést do kružnice (obal na květináč/tužkovník).

Přeji hodně štěstí při tvoření a bujnou fantazii!
Vaše Lenka 💙

Prosím o dodržování autorských práv !!!Pokud chcete fotky či text někam kopírovat dovolte se autora (tím myslím samozřejmě sebe) a u zkopírovaného uveďte citaci, také bych byla ráda, kdybyste mi poté dali vědět, kde se mé příspěvky nachází !!!